Nagyszabású sajtótájékoztatón számolt be tegnap Polt Péter legfőbb ügyész, Bene László országos rendőrfőkapitány, a Nemzeti Nyomozó Iroda több vezetője és a Bács-Kiskun megyei főügyész, Nánási László egy kiterjedt bűnszervezet felszámolásáról. A csoport vezetői a kilencvenes évek elején illegális olajkereskedelemből és egyéb bűncselekményekből gazdagodtak meg. A főügyész közölte: három nap alatt vádat emeltek. Polt Péter kiemelte, hogy több szempontból is rendhagyó az ügy: a gyanúsítottak arra törekedtek, hogy az eljárást befolyásolják a Bács megyei ügyészek személyes biztonságának veszélyeztetésével. Erre azonban felkészültek, s megfelelő védelemben részesítették őket, valamint családtagjaikat. Ezzel összefüggésben Bene László megjegyezte: a nyomozó rendőröket is komoly fenyegetés érte, ami először fordult elő Magyarországon. A Nemzeti Nyomozó Iroda vezetője, Bolcsik Zoltán ígéretet tett arra, hogy figyelemmel kísérik a bűnszervezeteket, amelyek feltehetőleg be kívánják majd tölteni az egykori olajosok által hagyott „űrt”.
A Nemzeti Nyomozó Iroda bűnügyi főosztályvezetője, Zsombok György elmondta: tavaly tavasszal, bűnügyi hírszerzési adatok alapján értesültek arról, hogy egy szervezett bűnözői csoport hatalmának megerősítése érdekében területszerzésre készül a Balaton-felvidéken. Az is kiderült, hogy előkészítették egy helyi vállalkozó, T. Tibor meggyilkolását, s ehhez fegyvereket szereztek be külföldről. Augusztusra egyértelmű lett, hogy egy szállítmányt már behoztak az országba, egy másikat azonban a kommandósok segítségével sikerült lefoglalni Kecskeméten. Ekkor elfogták a banda három szállítóját. Telefonlehallgatások segítségével a nyomozók rájöttek arra, hogy a fegyverek Szerbia-Montenegróból származnak, s azokat az egykori Conti Car Kft. vezetője, R. László vezette csoportosulás hozatta be Magyarországra. Szeptemberben ezért elfogták a férfit két magyar és három külföldi társával együtt. A nyomozás ezen szakaszában két együttműködő gyanúsítottól a rendőrök megtudták, hogy a bűnszervezet vezetőinek azért kellettek a fegyverek, hogy a majdan megtámadni kívánt rivális csoport ellenállását leküzdjék. Zsombok György szerint ekkor lett világos, hogy a kilencvenes évek közepén történt alvilági leszámolássorozathoz hasonlót előztek meg.
Az R. Lászlóék által elhatározott gyilkosság időpontja egyébként szeptember 17. lett volna. Mivel azonban négy nappal előtte rács mögé került a férfi és társai, a támadás elmaradt. A rendőrség nem találta meg a bérgyilkosokat, ügyüket elkülönítették, és másik eljárásban vizsgálják.
Az együttműködő gyanúsítottaktól szerzett információk alapján februárban vették őrizetbe a Conti Car Kft. és az Energol Rt. több korábbi vezetőjét és embereiket, akik szintén részt vettek a bűncselekményekben. Közülük kettő ismét vádalkut kötött a rendőrséggel, így február 15-én előkerültek a július végén Magyarországra hozott fegyverek. A XV. kerületi Pólus Center mögötti erdős részen ástak ki két géppisztolyt, egy pisztolyt, egy levágott csövű vadászpuskát, hangtompítót, gránátot és lőszereket – fűzte hozzá Zsombok.
Fegyverek Szerbia-montenegróból. Nánási László Bács megyei főügyész közölte: a megvádolt R. László és tíz társa közül szerintük heten vettek részt az emberölés előkészületében, a többieket bűnszervezetben elkövetett fegyvercsempészet és más bűncselekmények miatt vonják felelősségre. Négy korábbi gyanúsítottból tanú lett. A vádirat szerint az elsőrendű vádlott a kilencvenes évektől jól szervezett, hierarchikus felépítésű bűnszervezetet működtetett, amely illegális és legális tevékenységet is folytatott. Évek alatt jelentős vagyont halmoztak föl. A szervezet tavaly tavasszal – többek között T. Tibor likvidálásával – hatalomátvételt tervezett a Balaton-felvidéken. Ehhez futárokkal 2800 euróért (678 ezer forintért) fegyvereket hozattak be Szerbia-Montenegróból.