Hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás, valamint hivatali visszaélés miatt 600 ezer forint pénzbüntetésre ítélte tegnap jogerősen a Fővárosi Ítélőtábla a Papa néven is ismert fedett nyomozót. A rendőrtiszt 160 napos előzetes letartóztatásban töltött idejét 320 ezer forintban számították be, így Sándor Istvánnak csupán 280 ezer forintot kell fizetnie. A többi vádpontban a táblabíróság helybenhagyta az elsőfokú bíróság felmentő ítéletét.
A volt várpalotai rendőrkapitányt, Csizmadia Imrét első fokon másfél éves, három év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás miatt. Ezt a bíróság helybenhagyta, de további négyrendbeli hivatali visszaélésben találta bűnösnek. Az Energol-per nyolcadrendű vádlottját, az olajbrókerként ismert Kovács Lászlót korábban ebben az ügyben felmentették, de az ítélőtábla hivatali visszaélés miatt 200 ezer forint pénzbüntetést szabott ki rá. A nem jogerősen szintén felmentett Bekő Róbert negyedrendű vádlott tegnap ugyanilyen büntetést kapott.
A jogerős ítélet nyilvánosan kihirdetett indokolása előtt Nehrer Péter tanácsvezető kijelentette: a Fővárosi Bíróság első fokon eljáró bírája okkal zárta ki a sajtót az ítélethirdetésről, ugyanis az ügy teljes tényállása államtitkokat tartalmaz. A másodfokú eljárásban viszont csak három kisebb súlyú bűncselekményről esett szó – a többit jogerősen lezárták –, amelyekről a titokgazdák ráadásul feloldották a tilalmat, így ezek megoszthatók a nyilvánossággal – magyarázta.
Az Energol Rt. elleni 1997-es nyomozást a vám- és pénzügyőrség csongrádi hivatalától az ORFK KBI vette át – szólt az ítélet indokolása. Ebben vett részt Sándor István is. Az eljárás több ügyben és több gyanúsított, így a később az Energol-perben hatodrendű vádlottként szereplő Vadnai Gábor és társai ellen is folyt. A férfi ekkor szökésben volt. Kovács László olajbróker ebben az időben ismerkedett meg Sándor Istvánnal. Egyik alkalommal Kovács jelezte Papának, hogy hozzákerült egy táska, amely Vadnai cégének iratait tartalmazza, s amit szívesen átadna a KBI-nek azzal a kikötéssel, hogy ő ne szerepeljen a rendőrségi iratokban. Mivel a nyomozó be akarta vonni a bizonyítékot a nyílt eljárásba, megállapodott Kováccsal, hogy egy megbeszélt időpontban úgy állítják meg Jaguarját, mintha utasában, Bekő Róbertben Vadnait ismerték volna föl. Ez meg is történt, és az autót átkutatva megtalálták a táskát. Erről Sándor az ítélet szerint jelentést írt felettesének, Tonhauser Lászlónak, de a megbeszélést nem fogalmazta bele. A bíróság szerint pedig Papának a rendőrségi törvény szerint lehetősége lett volna az ilyen alkukra. De így jogellenesen szerzett be bizonyítékot, amelyet később az Energol-ügyben nem használhattak föl.
A volt várpalotai rendőrkapitány, Csizmadia Imre terhére egy román állampolgárságú vendéglős tartózkodási engedélyének személyes elintézését rótták. Azért is bűnösnek mondták ki a volt rendőrt, mert törvénytelenül járt közben szabálysértési ügyekben.
Brutális pusztítás - lángokban Jákob Zoltán raktára, a füst mindent beborít - fotók