Pénzbüntetés a Papának

Pénzbüntetésre ítélte tegnap a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen az ORFK Központi Bűnüldözési Igazgatóságának (KBI) egykori fedett nyomozóját, Sándor Istvánt. A rendőrtiszt az Energol Rt. olajszőkítései miatt indult bűnügyben tevékenykedett, amelyben az egyik későbbi vádlottról jogellenesen gyűjtött bizonyítékot. Az ügy másik érintettjét, a volt várpalotai rendőrkapitányt azért marasztalták el, mert a város egyik politikusának, vállalkozóinak közlekedési szabálysértéseket, tartózkodási engedélyt segített elintézni.

2005. 03. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás, valamint hivatali visszaélés miatt 600 ezer forint pénzbüntetésre ítélte tegnap jogerősen a Fővárosi Ítélőtábla a Papa néven is ismert fedett nyomozót. A rendőrtiszt 160 napos előzetes letartóztatásban töltött idejét 320 ezer forintban számították be, így Sándor Istvánnak csupán 280 ezer forintot kell fizetnie. A többi vádpontban a táblabíróság helybenhagyta az elsőfokú bíróság felmentő ítéletét.
A volt várpalotai rendőrkapitányt, Csizmadia Imrét első fokon másfél éves, három év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás miatt. Ezt a bíróság helybenhagyta, de további négyrendbeli hivatali visszaélésben találta bűnösnek. Az Energol-per nyolcadrendű vádlottját, az olajbrókerként ismert Kovács Lászlót korábban ebben az ügyben felmentették, de az ítélőtábla hivatali visszaélés miatt 200 ezer forint pénzbüntetést szabott ki rá. A nem jogerősen szintén felmentett Bekő Róbert negyedrendű vádlott tegnap ugyanilyen büntetést kapott.
A jogerős ítélet nyilvánosan kihirdetett indokolása előtt Nehrer Péter tanácsvezető kijelentette: a Fővárosi Bíróság első fokon eljáró bírája okkal zárta ki a sajtót az ítélethirdetésről, ugyanis az ügy teljes tényállása államtitkokat tartalmaz. A másodfokú eljárásban viszont csak három kisebb súlyú bűncselekményről esett szó – a többit jogerősen lezárták –, amelyekről a titokgazdák ráadásul feloldották a tilalmat, így ezek megoszthatók a nyilvánossággal – magyarázta.
Az Energol Rt. elleni 1997-es nyomozást a vám- és pénzügyőrség csongrádi hivatalától az ORFK KBI vette át – szólt az ítélet indokolása. Ebben vett részt Sándor István is. Az eljárás több ügyben és több gyanúsított, így a később az Energol-perben hatodrendű vádlottként szereplő Vadnai Gábor és társai ellen is folyt. A férfi ekkor szökésben volt. Kovács László olajbróker ebben az időben ismerkedett meg Sándor Istvánnal. Egyik alkalommal Kovács jelezte Papának, hogy hozzákerült egy táska, amely Vadnai cégének iratait tartalmazza, s amit szívesen átadna a KBI-nek azzal a kikötéssel, hogy ő ne szerepeljen a rendőrségi iratokban. Mivel a nyomozó be akarta vonni a bizonyítékot a nyílt eljárásba, megállapodott Kováccsal, hogy egy megbeszélt időpontban úgy állítják meg Jaguarját, mintha utasában, Bekő Róbertben Vadnait ismerték volna föl. Ez meg is történt, és az autót átkutatva megtalálták a táskát. Erről Sándor az ítélet szerint jelentést írt felettesének, Tonhauser Lászlónak, de a megbeszélést nem fogalmazta bele. A bíróság szerint pedig Papának a rendőrségi törvény szerint lehetősége lett volna az ilyen alkukra. De így jogellenesen szerzett be bizonyítékot, amelyet később az Energol-ügyben nem használhattak föl.
A volt várpalotai rendőrkapitány, Csizmadia Imre terhére egy román állampolgárságú vendéglős tartózkodási engedélyének személyes elintézését rótták. Azért is bűnösnek mondták ki a volt rendőrt, mert törvénytelenül járt közben szabálysértési ügyekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.