Provokatív képregények a metrón

„Nem volt zsidó, de nagyon művelt volt” – ilyen és ehhez hasonló gondolatokkal kísért képregények tarkítják majd az elkövetkező egy hónapban a budapesti metrókat az auschwitzi haláltábor felszabadulásának és a második világháború lezárásának 60. évfordulójára emlékezve. A kiállítást megnyitó kultuszminiszter társadalmi kísérletnek minősítette a tárlatot.

2005. 03. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy holokauszttúlélő visszaemlékezései alapján készült képregényből nyílt tegnap kiállítás Budapesten a 2-es metró Stadionok megállójánál. A „60 év távlatából – 1945/2005” című tárlat a magyar Holokauszt Emlékközpont kezdeményezésére indult útjára. A megnyitón Bozóki András kulturális miniszter méltatta Art Spiegelman rajzait, amelyeket az emlékközpont egy hónappal ezelőtt teljes terjedelmében is megjelentetett Maus (egér) címmel. A fekete-fehér képkockákon a zsidó szereplők egerek, a németek macskák, a lengyelek disznók, a franciák békák, az amerikaiak pedig kutyák alakjában jelennek meg.
„Nem volt zsidó, de nagyon művelt volt”, „Takarodj, zsidó! Ez már a mi pékségünk!” – ilyen és ehhez hasonló képaláírásokkal találkozhatnak majd a metrón utazók az elkövetkező egy hónapban. A metrókocsik reklámfelületeit bérlő Promix Kft. illetékesétől megtudtuk: összesen kétszáz plakátot helyeztek el 46 szerelvényen. Maga a Promix is támogatja a kiállítást, de annak költségeiről nem tájékoztattak. Bozóki András megnyitóbeszédében kifejtette, a kiállítás egy „társadalmi kísérlet”, és kíváncsi arra, lesznek-e negatív visszajelzések, vagy egyértelműen pozitívan fogadja majd az utazóközönség. Kijelentette: a társadalom felnőtt ahhoz, hogy szembenézzen azokkal a problémákkal, amelyek a magyar történelem részét képezik.



Nincs antiszemitizmus. Varnai Shorer Judith, Izrael volt magyarországi nagykövete tavaly lapunknak adott interjújában leszögezte: Magyarországon ma a zsidóság a reneszánszát éli, nincs intézményes antiszemitizmus, igaz, antiszemiták vannak. Ismeretes: a közelmúlt talán legbotrányosabb, a zsidóságot sértő kijelentése egy baloldali politikushoz kötődik. Zuschlag János (MSZP) tavaly azért kényszerült lemondani képviselői mandátumáról, mert egy antifasisztának szánt megmozduláson tréfát űzött a vészkorszak zsidó áldozatainak tragédiájából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.