Egy holokauszttúlélő visszaemlékezései alapján készült képregényből nyílt tegnap kiállítás Budapesten a 2-es metró Stadionok megállójánál. A „60 év távlatából – 1945/2005” című tárlat a magyar Holokauszt Emlékközpont kezdeményezésére indult útjára. A megnyitón Bozóki András kulturális miniszter méltatta Art Spiegelman rajzait, amelyeket az emlékközpont egy hónappal ezelőtt teljes terjedelmében is megjelentetett Maus (egér) címmel. A fekete-fehér képkockákon a zsidó szereplők egerek, a németek macskák, a lengyelek disznók, a franciák békák, az amerikaiak pedig kutyák alakjában jelennek meg.
„Nem volt zsidó, de nagyon művelt volt”, „Takarodj, zsidó! Ez már a mi pékségünk!” – ilyen és ehhez hasonló képaláírásokkal találkozhatnak majd a metrón utazók az elkövetkező egy hónapban. A metrókocsik reklámfelületeit bérlő Promix Kft. illetékesétől megtudtuk: összesen kétszáz plakátot helyeztek el 46 szerelvényen. Maga a Promix is támogatja a kiállítást, de annak költségeiről nem tájékoztattak. Bozóki András megnyitóbeszédében kifejtette, a kiállítás egy „társadalmi kísérlet”, és kíváncsi arra, lesznek-e negatív visszajelzések, vagy egyértelműen pozitívan fogadja majd az utazóközönség. Kijelentette: a társadalom felnőtt ahhoz, hogy szembenézzen azokkal a problémákkal, amelyek a magyar történelem részét képezik.
Nincs antiszemitizmus. Varnai Shorer Judith, Izrael volt magyarországi nagykövete tavaly lapunknak adott interjújában leszögezte: Magyarországon ma a zsidóság a reneszánszát éli, nincs intézményes antiszemitizmus, igaz, antiszemiták vannak. Ismeretes: a közelmúlt talán legbotrányosabb, a zsidóságot sértő kijelentése egy baloldali politikushoz kötődik. Zuschlag János (MSZP) tavaly azért kényszerült lemondani képviselői mandátumáról, mert egy antifasisztának szánt megmozduláson tréfát űzött a vészkorszak zsidó áldozatainak tragédiájából.