Terrorista a spanyol szocialista pártban?

2005. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érdekes és kényes dolog esett meg a spanyol szocialista párttal: olyan tagot fogadott soraiba tíz hónapra, akinek köze volt a tavaly márciusi madridi merényletekhez, ráadásul le is tartóztatták rögtön utána. A szír származású spanyol állampolgárnak nem volt nehéz bejutnia a kormánypártba. Mivel eleget tett a belépéshez támasztott követelményeknek – ehhez csak érvényes személyi igazolvány, bejelentett érvényes spanyolországi lakhely és betöltött nagykorúság szükséges –, azonnal megkapta a tagkönyvet. A szír származású állampolgár személye azért is figyelemre méltó, mert többek között ismerte a tavalyi madridi merényletben részt vevő összes szervezőt. A pénteken letartóztatott Almallah Dabas elleni vád úgy hangzik, hogy mudzsahedeket toborzott, lakásán gyűléseket tartott, amelyeken a dzsihád szükségességéről beszélt fiatal iszlám radikálisoknak. Segített elmenekülni egy olyan társának, aki részt vett az al-Kaida két merényletében. Sőt, bizonyítékot találtak arra is, hogy kapcsolatban állt egy másik szír származású férfival, aki a New York-i ikertornyok elleni támadás egyik szervezője. Almallah Dabas májusban lépett be a szocialista pártba. Öccsét a minap tartóztatták le Londonban, aki ellen ugyanezeket a vádakat emelték.
A szocialista párt nyomban elhatárolódott a már kizárt tagtól. Az eset nyomán most már újabb botrány borzolja az amúgy sem nyugodt spanyol belpolitikai életet. A kormánypárt ugyanis a héten sietve bejelentette, hogy lezártnak tekinti a madridi merényletek ügyében nyomozó parlamenti bizottság munkáját, és júniusban feloszlatják. Az ellenzéki néppárt azonnal tiltakozott a szocialista kormány döntése ellen, akárcsak a terrorizmus áldozatainak valamennyi szövetsége.



Szobortisztogatás. A Madrid közelében fekvő Guadalajara városából ma hajnalra két újabb emlékművet távolítottak el: Franco tábornok, illetőleg a húszas évek másik diktátora, Primo de Rivera (1923–1930) szobrát. Az elszállítás ellen a történelmi akadémia elnöke tiltakozott elsőnek, mert szerinte ezek a szobrok a spanyol történelem szerves részei. A volt kommunista párt azonnal kifejezte elégedettségét, míg a néppárt szóvivője a régi sebek feltépésével és a spanyolok közötti viszály felszításával vádolta meg a kormányt. Egyébként Santander városa bejelentette az utolsó Franco-szobor eltávolítását is. (S. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.