Hét százalékkal többen voksolnának a biztos pártválasztók között a Fideszre, mint az MSZP-re, ha most lennének a választások – derül ki a Szonda Ipsos legfrissebb felméréséből, amelyet a Népszabadság ismertetett tegnap. A legnagyobb ellenzéki pártra 48 százalék adná a voksát, míg a szocialistákra 41 százalék; rajtuk kívül hat százalékával csak az SZDSZ kerülne be az Országgyűlésbe. Ebből az is látszik, hogy az előző két hónaphoz képest nem változott jelentősen a két nagy párt támogatóinak az aránya.
Ugyanakkor az összes szavazásra jogosult körében mindkét vezető erő vesztett népszerűségéből az utóbbi hónapokban, méghozzá három-három százalékpontnyit, amely negyed-negyed milliónyi támogatót jelent. Számottevően emelkedett a bizonytalanok aránya, a márciusi 12-ről 19 százalékra, és 23 százalék nem menne el szavazni.
Ezzel együtt a Fidesz az összes választásra jogosult körében is stabilan vezet fő riválisa előtt: a polgári pártra 28, míg a szocialistákra csupán 23 százalék adná le voksát. Míg januárban még az emberek 70 százalékának volt rokonszenves valamelyik párt, most már csak 58 százalékuknak van kedvence. Az eddigi parlamenti választások előtt egy esztendővel nem volt tapasztalható a mostanihoz hasonló mértékű elfordulás a politikától.
Ezt a mérést a soproni időközi választás sikertelensége is igazolta, amint arra politológus szakértőink is felhívták a figyelmet. A vasárnapi voksoláson az arra jogosultak 28 százaléka vett részt. A Fidesz jelöltje, Firtl Mátyás a szavazatok 64,81, míg az MSZP-s Csák Ferenc mindössze 24,39 százalékát szerezte meg. Mint ismeretes, a Gallup legutóbbi felmérése szerint a Fidesz utcahosszal vezet az MSZP előtt.
Simon János: Mivel Sopron mindig is egy polgári orientációjú város volt, ezért a Fidesz győzelme önmagában nem szerzett meglepetést. Azonban a győzelem mértéke, a több mint negyven százalékpontos előny mégis váratlan volt, és feltehetőleg nemcsak a szocialistákat, hanem még az ellenzéki pártot is meglepte. A voksolás erőfelmérés volt, és a szavazók nyilvánvalóan az eltelt három esztendő rossz kormányzati politikáját is értékelték vasárnapi voksaikkal. Ha sikeres lett volna a kabinet eddigi munkája, feltehetőleg sokkal kisebb mértékű lett volna a balliberális oldal veresége. A 28 százalékos részvételi arány egyértelműen jelzi, hogy az emberek kiábrándultak a politikából és a politikusokból, ugyanakkor két hét múlva várhatóan ez az alacsony választói hajlandóság is elegendő lesz arra, hogy Sopronnak országgyűlési képviselője legyen.
Zárug Péter Farkas: Az egész politikai elitet minősíti az igen alacsony részvételi arány. Ennek tükrében az eredmények labilisak, hiszen olyan óriási a távol maradók aránya, hogy mozgósítás esetén más eredmény is születhet. Választási rendszerünk kapcsán az is elgondolkodtató, hogy a korábbi választásokhoz hasonlóan magas az ötszázalékos parlamenti küszöböt el sem érő politikai erők támogatottsága. A jól működő többpárti demokráciákban a kiszoruló pártoknak körülbelül a parlamenti küszöb környéki a százalékos támogatottsága, míg nálunk ez több mint a duplája. Az SZDSZ gyenge eredménye közelebb áll a valósághoz, mint ahogy azt a média érzékelteti. Emellett ismételten láthatjuk, alacsony részvételnél az MDF és a MIÉP reményeket ébreszthet választóiban a bejutást illetően, bár országos viszonylatban e remények igen halványak.