Csalódott külföldi elemzők

A piaci reakciókat és a nemzeti fizetőeszköz elmúlt napokban tapasztalt gyengülését figyelembe véve megállapítható: a piaci elemzőkben nagy csalódást keltett Veres János pénzügyminiszter, aki a minap arról próbálta meggyőzni a szakembereket, hogy tartható az idei költségvetés.

2005. 05. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, a magyar kormány még mindig nem mer szembenézni a tényekkel az államháztartás állapotát illetően. Ezt erősíti, hogy amióta Veres János a múlt héten meghívta a nemzetközi és hazai piaci elemzőket, és megvilágította előttük, hogy tulajdonképpen „megnyugtató helyzetben” van a költségvetés, azóta gyengült a forint, a szakértők pedig további piaci ingásoktól tartanak.
– A magyar kormány még mindig nem mer szembenézni a tényekkel, nevezetesen azzal, hogy a magyar államháztartás szörnyű helyzetben van – értékelte a Veres János pénzügyminiszterrel folytatott minapi elemzői megbeszélést Lars Christensen, a Danske Bank elemzője. A dán szakember portfolio.hu portálon közzétett elemzése szerint a kabinet hozzáállását látva a hangulat a magyar deviza- és állampapírpiacon az elkövetkező időkben még rosszabb lesz, s ebben a környezetben nehezen elképzelhető, hogy a jegybank további kamatcsökkentéshez folyamodna az idén. A magyar költségvetési helyzetről úgy nyilatkozott Beatriz Merino, a Standard and Poor’s hitelminősítő térségi elemzője, hogy a folyamatos fiskális elcsúszás változtatott az ország besorolásán.
A Dresdner-csoport londoni befektetési részlege, a Dresdner Kleinwort Wasserstein, amely a meghívott londoni házak közül először tett közzé részletes értékelést a pénzügyminiszterrel folytatott beszélgetésről, hatoldalas öszszefoglalójában azt írta: az ikerdeficit tartóssága és mértéke a befektetőket arra ösztönzi, hogy megfelelő felárat követeljenek kockázatvállalási prémium gyanánt. Az MTI jelentése szerint a magyar befektetési konstrukciók kockázati prémiumai az utóbbi időben meredeken estek, a csökkenő hazai és az emelkedő külföldi kamatszintek közepette. A Dresdner londoni elemzői szerint különösen káros lehet a befektetői hangulat romlása és az ehhez járuló tőkekiáramlás annak ismeretében, hogy a magyar folyómérleg-hiánynak továbbra is igen magas hányadát finanszírozza a portfóliótőke. Tavaly az ilyen befektetések a hiány csaknem 50 százalékát fedezték.
A DrKW saját előrejelzése szerint valószínűtlen, hogy a folyómérleg-hiány középtávon az éves GDP-érték 7,5 százaléka alá sülylyedjen, ami „nagyon kedvezőtlen” a térségbeli országokhoz képest. Mindemellett az, hogy a kormány következetesen képtelen teljesíteni saját költségvetési céljait, megkérdőjelezi az euró 2010-es bevezetési céldátumát – áll a jelentésben. Ez különösen lesújtó abban az összefüggésben, hogy Lengyelország és Szlovákia milyen előrehaladást ért el az euróövezeti tagság felé: mindkét ország 2009-re tervezi valutauniós csatlakozását, sőt „Szlovákia 2008-ra is ráhajthat” – áll a DrKW anyagában. A Dresdner elemzői szerint különösen aggasztó, hogy Veres János semmilyen jelentős kiadáscsökkentő javaslatot nem vázolt fel az általa összehívott találkozón.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.