Eladják az EKO vagyonát

Ipari területből gazdasági-kereskedelmi övezetté nyilvánította a végelszámolás alatt lévő EKO Kft. területét a nyíregyházi önkormányzat, s ezzel nyilvánvalóvá tette, hogy nem áll érdekében a nagy múltú konzervgyár további működtetése – értesült a Magyar Nemzet. Információnk szerint a Nyíregyháza belvárosában lévő ingatlan iránt több cég érdeklődik, köztük a Csabai Lászlóné szocialista polgármester köreihez tartozó Igaz József vállalkozó is. A rendezési terv módosítása mindenesetre lehetővé teszi, hogy szórakoztató- vagy bevásárlóközpont épüljön az ipari üzem helyén.

2005. 05. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Év elején került nehéz helyzetbe a cég, amikor a számára több mint egymilliárd forintot folyósító Raiffeisen Bank váratlanul felmondta a hitelszerződést. Ekkor szóba került, hogy a mintegy négyszáz munkahely megmentése érdekében – amelyek egyikét Csabai László, a város polgármesterének férje foglalja el – az önkormányzat nyolcszázmillió forintért megvásárolja a társaság ingatlanvagyonát, ám a javaslatot végül elvetették. Felmerült a lehetősége annak is, hogy a Kolber István miniszter által közvetlenül felügyelt állami tulajdonos, a Regionális Fejlesztési Holding tőkeinjekcióval húzza ki a bajból a piacai szűkülése miatt nehéz helyzetbe került konzervgyárat, azonban ezt is elvetették. Nem kapták vissza időben a tavalyi 300 millió forintos áfa-visszatérítésüket sem, így ebből sem sikerült termeltetési szerződéseket kötni az EKO-nak a csemegekukorica- és zöldborsótermelőkkel.
Ez annál is inkább furcsa, mert az akkor még államtitkárként és megyei pártelnökként tevékenykedő Veres János pénzügyminisztertől a nyíregyházi polgármesteren át Gazda László Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közgyűlési elnökig mindenki arról beszélt, hogy meg kell őrizni állami tulajdonban a céget, hogy a munkahelyek és a beszállítók biztonságát garantálni tudják. Ennek érdekében tettek is néhány éve lépéseket: felbontották a szerződést az EKO-t nyereségesen üzemeltető vállalkozással, majd ezt követően meglehetősen váratlan fordulattal privatizációra hirdették a céget. Vevő nem akadt, az adósság- és veszteségállomány viszont évről évre nőtt, utóbbi tavaly decemberben 600 millió forintra rúgott. Ekkor még egy kísérletet tettek a vállalat életben tartására. Zárt körben üzemeltetésre hirdették a társaságot, ám információink szerint az EKO egyik legkomolyabb beszállítójának pályázatát végül is nem fogadták el, inkább a végelszámolás mellett döntöttek.
Tudomásunk szerint a cég termelővagyonát rövidesen meghirdetik, amely egyben, illetve technológiai soronként is eladó lesz. Ugyancsak dobra kerül az ingatlanvagyon, aminek az értékét szakértők szerint jelentősen megnöveli, hogy ipari helyett kereskedelmi-gazdasági besorolást kapott. A dolgozók szervezett leépítéséről a megyei munkaügyi központot már tájékoztatták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.