Mintegy héthektárnyi erdő kivágásának is zöld utat adott Ercsi város szocialista többségű képviselő-testülete azzal az április végi határozatával, amely a Duna-holtág melletti területek egy részének eladásáról, illetve használatba adásáról szól. A beruházást az Euroship Services bv. nevű holland cég végezheti, amely hajógyárat, jachtkikötőt, kereskedelmi egységet és rendbe szedett part menti erdősávot ígér a jelenleg horgászok és kirándulók által látogatott területre. Úgy vélik, „Ercsi elhelyezkedése kiválóan alkalmas arra, hogy egy vízi turisztikai centrummá váljék. Egy évtizeden belül Ercsi lehet a Kárpát-medence hajós fővárosa”.
A Fejér megyei településen élők azonban annyival is beérnék, ha a part menti erdő fáit békén hagynák, és a kikötőt meg a hajógyárat inkább egy kilométerrel följebb, a korábbi kikötő helyén valósítanák meg. A holtágat féltők tegnapra tüntetést szerveztek a polgármesteri hivatal elé.
Kárász Tamás, a helyi horgász- egyesület elnöke szerint félő, hogy a több száz rendszeresen itt horgászó ember csak a holtág partszakaszának egy töredékét tudja majd használni. Kiemelte: attól tartanak, hogy a horgászok és a kirándulók is kiszorulnak a területről a luxusjacht-tulajdonosok ellenében.
Tiborcz Péter, a Fidesz zöldtagozatának Fejér megyei alelnöke szerint érthetetlen, miért adta át a szocialista városvezetés a part menti 29 hektáros erdő és a holtág vízfelületének használati jogát a holland társaságnak, ráadásul azért a több- hektáros területért, ahol majd a hajógyár áll, csupán húszmillió forintot kapnak cserébe. Úgy vélte, az önkormányzat saját vagyonrendeletével is szembemenetel, hiszen az kimondja, hogy „tízmillió forint értékhatár feletti vagyont értékesíteni, a vagyon használatát átengedni csak nyilvános (…) versenytárgyalás útján, a legjobb ajánlatot tevő részére lehet”. Ez esetben ilyenre nem került sor.
Bátki József polgármester szerint az egykori kikötő annyira eliszaposodott, hogy ott nem érné meg vízi centrumot építeni. Kijelentette: a part menti erdőnek csak a használati jogát kapja meg a holland cég, és cserébe rendbe teszi az aljnövényzettől most szinte járhatatlan területet. A jelenleg sekély, oxigénszegény vizű holtág kotrását is a hollandok végzik majd el, ráadásul a 300 ezer köbméter kavics után az önkormányzat további 75 millió forintos bevételhez jut – hangsúlyozta. Hozzátette: a tízmillió forintnál drágább ingatlanokra csak szeptemberben, versenytárgyalás után kötnek szerződést.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha