Elképzelhető, hogy az elkövetkező napokban tovább emelkedik a gyanúsítottak száma a szolgálatititok-sértés miatt indított nyomozásban – tudtuk meg Zsombok György ezredestől, a Nemzeti Nyomozó Iroda bűnügyi osztályvezetőjétől. Hozzátette: az is kiderült, hogy egy több mint tízfős diákcsoport hatvanezer forintért vásárolta meg a magyar érettségi tételeket, majd egy rövid időre föltették azt az internetre. Ismert, a tételek idő előtti kiszivárogtatása miatt május 9-én indított nyomozásnak eddig három gyanúsítottja van, akik péntek óta szabadlábon védekezhetnek. A Magyar Televízió Híradója szerint nem internetes kalózok révén szivárogtak ki a feladatsorok, vagyis nem törték fel az oktatási tárca informatikai rendszerét.
Közben kiderült, hogy a Corvinus Egyetem szombati angol felsőfokú nyelvvizsga-feladatainak egy része már előző nap olvasható volt az interneten – adta hírül a Hír Televízió. A rendőrségre egyelőre nem érkezett bejelentés az ügyben, az egyetem dékánja pedig azt ígérte, hogy a mai napon vizsgálatot indítanak.
Pálinkás József, a Fidesz kulturális tagozatának vezetője szerint nem volt biztonságos az érettségi lebonyolítása, mert már hónapokkal a vizsga előtt kinyomtatták a tételeket, és az iskolák többségében nincsenek meg a megfelelő tárolás feltételei. Hozzátette: az oktatási tárca nem készítette elő az érettségit, nem vette komolyan a szakmai szervezetek figyelmeztetéseit, és „teljes csődöt mondott ebben a nagyon fontos kérdésben”. Pálinkás az érettségik zavartalan lebonyolítása érdekében biztonságos számítástechnikai rendszer kialakítását szorgalmazta. – Minden iskolában kell, hogy legyen egy olyan számítógép és egy olyan nyomtató, amellyel az érettségi napján reggel 7 és 7.45 óra között a tételek kinyomtathatók. Sipos János, az Oktatási Minisztérium közoktatási helyettes államtitkára is elismerte, valóban ez lehet az egyik biztonságos megoldás arra, hogy az érettségi tételek feladatai ne kerüljenek idő előtt nyilvánosságra, de ez több milliárd forintba kerülne.
*****
Rózsa György ISMÉT adóforintokat kapott. A Magyar Bálint vezette oktatási tárca huszonötmillió forintos támogatással nyúlt Rózsa György médiaszemélyiség hóna alá. Az ismert televíziós műsorvezető Roprod Kft. nevű cége a minisztérium honlapján közzétett adatok szerint „a Magyar Elsők című filmsorozat gyártásának költségeihez történő hozzájárulás” címén jut hozzá a milliókhoz. Ismert, Rózsa volt a műsorvezetője annak az április végi nagyváradi „vigaszkoncertnek”, amelyet az Újhelyi István (MSZP) korábbi kampányfőnökéhez, Sípos Józsefhez köthető cég tizenkilencmillió forintos ORTT-támogatással valósított meg. A műsorvezetés nem kevesebb, mint félmillió forintba került.
Folytatódó attak a jászladányi iskola ellen. A Horvát Aladár vezette Roma Polgárjogi Alapítvány és annak jászsági szervezete a közelmúltban az Egyenlő Bánásmód Hivatalhoz fordult panasszal a korábban többször jogtalanul meghurcolt jászladányi alapítványi iskola működése miatt. A hatóság munkatársai a napokban meglátogatták az oktatási intézményt, és információink szerint néhány napon belül kitűzik a tárgyalás időpontját is. A 2002-es kormányváltás óta Magyar Bálint oktatási miniszter mellett számos balliberális kötődésű személy és szervezet támadta az iskolát, és próbálták ellehetetleníteni annak működését, de a lezárult eljárások és perek rendre a jászladányi intézménynek adtak igazat. Emlékezetes, tavaly márciusban a Legfelsőbb Bíróság kimondta, hogy a miniszter jogszerűtlenül tartotta vissza az alapítványi iskola működéséhez szükséges OM-azonosítószám kiadását. Így az intézmény egy év pihenőre kényszerült, és költségvetési támogatást sem igényelhetett. Az alapítványi iskola jogi képviselője, Kolláth György alkotmányjogász az ítélethirdetés után lemondásra szólította fel Magyart, de ő ebben az esetben sem vállalta magára a felelősséget.