Fidesz-ajánlat az SZDSZ-nek

Akár egymillió embert is érinthetnek a kormány által bevezetni tervezett új adónemek – közölte szakértői számításokra hivatkozva Rogán Antal, a Fidesz kampányfőnöke. A radikális adócsökkentést hangoztató SZDSZ jelenlegi formájában nem támogatja az elképzelést. Az MDF pedig az Alkotmánybírósághoz fordul, ha a kormány elfogadtatja a törvényeket a parlamenttel.

2005. 05. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rogán Antal kijelentette, a szerzői jogvédelem alatt álló tevékenységek körére a tételes egészségügyi hozzájárulás bevezetése legalább ötvenezer embert érint, míg az összes többi intézkedés, különösen a megbízási díjakra, valamint az ingóságok eladásából és az ingatlanok bérbeadásából származó jövedelmekre vonatkozó lépések, kilencszázezer-egymillió embert érinthetnek. Ismert, a kormány döntése szerint jövő januártól négyszázalékos egészségügyi hozzájárulást kell fizetni a tőke- és osztalékjövedelmek, továbbá az árfolyamnyereségből, ingóság eladásából, illetve ingatlan bérbeadásából származó jövedelmek után, évi 400 ezer forintos felső határral. Járulékkötelesek lesznek továbbá szeptember elsejétől a megbízási díjból, a választott tisztségviselők díjazásából és 2007-től a szerzői jogvédelem alá tartozó tevékenységekből származó jövedelmek. Utalva a kormány által az utóbbi egy hónapban bejelentett intézkedésekre – a borravaló és a ház körüli munkák megadóztatására, a 13. havi családi pótlék eltörlésére, az alanyi jogon járó családi pótlék eltörlésére, a gyerekek után járó adókedvezmény jelentős korlátozására és a szabad orvosválasztás fizetőssé tételének ötletére –, kijelentette: ezek adóemelést, árnövekedést, megszorításokat jelentenek az emberek többségének. – Ahová Gyurcsány Ferenc lép, ott pénz nem marad – fogalmazott, hozzátéve: miközben folyamatosan az adócsökkentésről beszélnek, a Medgyessy– Gyurcsány–Kuncze-kormány hivatalba lépése óta most vezeti be a 35. adónemet. Bejelentette: a Fidesz nem szavazza meg a parlamentben a kormányszóvivő által szerdán bejelentett intézkedéseket, és ha az SZDSZ megálljt akar parancsolni az adóemeléseknek, akkor a Fidesz ebben partner lesz.
Az MSZP frakcióvezető-helyettese, Göndör István Rogán Antalra reagálva azt mondta: igaz, hogy ebben a ciklusban megjelentek új adók, például a párt választási programjában is szereplő ökoadó, azonban az adócsökkentés eredményeként havi több ezer forint marad az emberek zsebében, a családi adókedvezmény szabályainak változásával pedig lényegesen jobban járnak azok, akik minimálbéren élnek vagy átlagos a keresetük.

Horn Gábor ügyvivő tudatta: a szabad demokraták először a kormánnyal szeretnék közölni álláspontjukat az új járulékok bevezetéséről. A politikus kérdésünkre hozzátette: jelenlegi formájában nem támogatják az új adó bevezetését, bár a javaslat bizonyos céljaival egyetértenek. Az SZDSZ részéről egyébként Pető Iván és Horn Gábor tegnap az egykulcsos személyi jövedelemadóra való áttérésről és a szerintük kívánatos radikális adócsökkentésről beszélt.

Herényi Károly közölte, az MDF szerint alkotmányos kételyeket vet föl a kormányfő terve. A párt parlamenti frakcióvezetője kiemelte: amennyiben ezt a törvénymódosító javaslatot a kormánypárti többség elfogadtatja a parlamenttel, az MDF Alkotmánybírósághoz fordul. Úgy vélte, az elképzelés kétszeresen megadóztatná az emberek jövedelmét, amit el kell kerülni. A kormányszóvivő szerdán még tízmilliárdos, míg a Pénzügyminisztérium államtitkára tegnap már csak három-négy milliárdos bevételről beszélt, de az adminisztrációs költségek levonásával egy ilyen lépésnek nem is lesz érzékelhető gazdasági haszna – mutatott rá. – Mitől szenved a kormány krónikus közléskényszerben? – tette föl a kérdést Herényi, aki szerint a Gyurcsány-féle száz lépés program – amelyhez egyetlen apró hatástanulmányt sem készítettek – tulajdonképpen egy előre- és egy hátralépésből áll, aminek eredményeként egy helyben állunk. Pongrácz Tibor, az MDF gazdasági főtanácsadója szerint az esélyegyenlőségről szóló kormányzati frázisokkal ellentétben a hozzájárulás 400 ezer forintos felső határa a gazdagabb polgároknak kedvez – mutatott rá Pongrácz Tibor.

Kupa Mihály, a Centrum párt elnöke a lépés hasznát kétségesnek, hatását pedig veszélyesnek tartja. Egyrészt a várható bevétel a kormány plusz tb-kiadásait messze nem kompenzálja, másrészt a javaslat több ponton aggályos, különösen az ingóságok eladása esetén. Nem érthető, miért kell elvonni még négy százalékot attól az esetleg nyomorgó özvegytől, aki az elhunyt férjétől kapott nyakéket kínjában eladja – fogalmazott a volt pénzügyminiszter. A javaslattal csak a csalások számát tudjuk ugrásszerűen növelni – vélte a politikus.



Kompromisszum. A szabad demokraták merész és bátor dolognak tartják, hogy a kormány az utolsó évében az osztogatás helyett reformokat valósít meg a szociális területen, ám hiányérzetük van a rászorultsági elv érvényesülését tekintve. Az MSZP-t meg kell győzni a változtatások fontosságáról, a szociális területen ez sikerült is valamennyire – jegyezte meg Pető Iván. Horn Gábor szerint kompromisszumot kellett kötniük az MSZP-vel, ezért nem differenciálódott a családi pótlék az alacsony és a magas jövedelmű családoknál. (P. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.