Közpénzzel táplált baloldali kultúra

Baloldali kötődésű médiumok pénzforrásaként működik a kulturális tárca, amely több milliót osztott szét a Farkasházy Tivadarhoz köthető Hócipőnek, valamint a szintén baloldali hangvételű Mozgó Világ és Kritika című folyóiratoknak.

2005. 05. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint hatmillió forintos támogatást kapott a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától a Farkasházy Tivadarhoz köthető Hócipő című újság a közelmúltban – derül ki a tárca honlapján nyilvánosságra hozott adatokból. Két és fél millió forint üti a Mozgó Világot kiadó alapítvány markát. A lapnak az a P. Szűcs Julianna a főszerkesztője, aki a Fővárosi Közgyűlés kulturális bizottságának MSZP-s delegáltja, a kuratóriumi tagok között pedig felbukkan Vitányi Iván szocialista országgyűlési képviselő neve is. A Mozgó Világ támogatói között találjuk az MSZP által alapított és a Népszabadságban tulajdonrésszel bíró Szabad Sajtó Alapítványt. Másfél millió forintos támogatáshoz jutott a Népszabadság Rt. által kiadott Kritika című folyóirat is.
*
Emlékezetes, tavaly a kulturális tárca miniszteri keretéből hétmillió forintot kapott a Hócipő, ötmilliót pedig a Mozgó Világ. Utóbbi lap igencsak jól járt az utóbbi esztendőkben, hiszen a Pro Cultura Urbis Közalapítványtól tavaly hárommillió, míg a Nemzeti Kulturális Alapprogram keretében egy évvel korábban 13 millió forint közpénzhez jutott. (Ez utóbbi pályázaton a Kritika hétmillió, a Beszélő pedig nyolcmillió forintot kapott.)
A kulturális minisztérium beszerzésein is fölbukkannak olyan cégek, amelyeknek vezetői ismert baloldali személyekkel hozhatók összefüggésbe. Ilyen például az Icon Számítástechnikai Rt., amely „szoftvercsomag-licencekért” közel 12 millió forintot nyert el a kultusztárcától.
A Tender-Co Gazdasági Szervező Kft. „közbeszerzéssel kapcsolatos ügyintézésért” 12,5 millió forintos megrendelést kapott a kulturális minisztériumtól. A társaság egyik tulajdonosa a hajdani demiszes Inhold Rt., amelynek felügyelőbizottsági tagja volt Karl Imre egykori szocialista képviselő, aki jelenleg a Draskovics Tibor vezette Magyar Villamos Művek stratégiai igazgatója. Az Inhold Rt. érdekeltségébe tartozó Inhost Kft. tavaly több mint 11 millió forintot kapott a kancelláriától a „költségvetési tervezésben való szakértői közreműködésért”.
A Tender-Co neve egy 2003-as Malév-botrány idején vált ismertté, ugyanis ezt a társaságot kérték fel a légitársaság átvilágítására kiírt pályázat lebonyolítására. (A győztes a Kiss Elemér korábbi kancelláriaminiszterhez köthető Forgács és Kiss Ügyvédi Iroda lett.) A Pénzügyminisztérium megállapította, hogy a Tender-Co hatáskörét túllépve saját ismerősei közül tolt előre cégeket, ezért László Csaba akkori pénzügyminiszter kezdeményezte a Malév ügyvezető igazgatóságának felmentését a főtulajdonos ÁPV Rt.-nél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.