Több mint hatmillió forintos támogatást kapott a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától a Farkasházy Tivadarhoz köthető Hócipő című újság a közelmúltban – derül ki a tárca honlapján nyilvánosságra hozott adatokból. Két és fél millió forint üti a Mozgó Világot kiadó alapítvány markát. A lapnak az a P. Szűcs Julianna a főszerkesztője, aki a Fővárosi Közgyűlés kulturális bizottságának MSZP-s delegáltja, a kuratóriumi tagok között pedig felbukkan Vitányi Iván szocialista országgyűlési képviselő neve is. A Mozgó Világ támogatói között találjuk az MSZP által alapított és a Népszabadságban tulajdonrésszel bíró Szabad Sajtó Alapítványt. Másfél millió forintos támogatáshoz jutott a Népszabadság Rt. által kiadott Kritika című folyóirat is.
*
Emlékezetes, tavaly a kulturális tárca miniszteri keretéből hétmillió forintot kapott a Hócipő, ötmilliót pedig a Mozgó Világ. Utóbbi lap igencsak jól járt az utóbbi esztendőkben, hiszen a Pro Cultura Urbis Közalapítványtól tavaly hárommillió, míg a Nemzeti Kulturális Alapprogram keretében egy évvel korábban 13 millió forint közpénzhez jutott. (Ez utóbbi pályázaton a Kritika hétmillió, a Beszélő pedig nyolcmillió forintot kapott.)
A kulturális minisztérium beszerzésein is fölbukkannak olyan cégek, amelyeknek vezetői ismert baloldali személyekkel hozhatók összefüggésbe. Ilyen például az Icon Számítástechnikai Rt., amely „szoftvercsomag-licencekért” közel 12 millió forintot nyert el a kultusztárcától.
A Tender-Co Gazdasági Szervező Kft. „közbeszerzéssel kapcsolatos ügyintézésért” 12,5 millió forintos megrendelést kapott a kulturális minisztériumtól. A társaság egyik tulajdonosa a hajdani demiszes Inhold Rt., amelynek felügyelőbizottsági tagja volt Karl Imre egykori szocialista képviselő, aki jelenleg a Draskovics Tibor vezette Magyar Villamos Művek stratégiai igazgatója. Az Inhold Rt. érdekeltségébe tartozó Inhost Kft. tavaly több mint 11 millió forintot kapott a kancelláriától a „költségvetési tervezésben való szakértői közreműködésért”.
A Tender-Co neve egy 2003-as Malév-botrány idején vált ismertté, ugyanis ezt a társaságot kérték fel a légitársaság átvilágítására kiírt pályázat lebonyolítására. (A győztes a Kiss Elemér korábbi kancelláriaminiszterhez köthető Forgács és Kiss Ügyvédi Iroda lett.) A Pénzügyminisztérium megállapította, hogy a Tender-Co hatáskörét túllépve saját ismerősei közül tolt előre cégeket, ezért László Csaba akkori pénzügyminiszter kezdeményezte a Malév ügyvezető igazgatóságának felmentését a főtulajdonos ÁPV Rt.-nél.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának