Várják a magyar tőkét

Egyre több esélyt kínálnak az anyaországi vállalkozásoknak a romániai, elsősorban az erdélyi befektetési lehetőségek. A magyar tőke terjeszkedéséhez akad kormányzati segítség, ám az érintettek szerint meglehetősen kevés.

2005. 05. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy százötven magyarországi és székelyföldi vállalkozás részvételével rendezett tegnap befektetési konferenciát Debrecen városa. A rendezvény megnyitóján Kósa Lajos polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy az anyaország gazdasági válsága miatt a hazai tőketulajdonosok külső célpontokat keresnek, és ezek között a magyar ajkú területek, köztük Románia állnak az élen. Az önkormányzatok hídverők lehetnek a gazdasági kapcsolatok fejlesztésében. Erre jó példa a Debrecen és Nagyvárad közötti autópálya, amelynek szükségességét először a két város polgármestere vetette fel. Kósa Lajos felajánlotta, hogy megosztja a székelyföldi városokkal pályázati tapasztalatait, ugyanis Debrecen élen jár az európai uniós források elnyerésében. A polgármester örömmel jelentette be, hogy hétfőn indul Debrecen és München között az első menetrendszerű repülőjárat, és kifejezte reményét, hogy rövidesen Brassó és Kolozsvár is megközelíthető lesz légi úton a Hajdúság fővárosából.
Borbély László, a román kormány középítésüggyel és területrendezéssel megbízott minisztere felhívta a jelen lévő vállalkozók figyelmét arra, hogy a román kormány 20 millió eurót különített el a Temes, illetve Krassó-Szörény megyék árvizes katasztrófát szenvedett területeinek újjáépítésére. Kérte azon magyar vállalkozások jelentkezését, amelyek új és olcsó technológiával részt tudnának vállalni az újjáépítésben. Pongorné Csákvári Mariann, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára felhívta a figyelmet a Magyar Fejlesztési Bank Rt. 10 milliárd forintos és az Eximbank nyolcmilliárd forintos hitelprogramjára, amelyek a Corvinus Rt. kétmilliárdos kockázati tőkebefektetési alapjával együtt a szomszédos országokba irányuló üzleti kapcsolatok erősítését szolgálják. A helyettes államtitkár szerint a regionális kapcsolatok szintjén erősíthetők meg a kis- és középvállalkozások, amelyek ma Magyarországon a munkavállalók 56,8 százalékát foglalkoztatják.
Szűcs Jenő, Székelyudvarhely polgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy a világban mindenütt úgy működnek jól a külföldi tőkebefektetések, ha az adott állam kormányzata megfelelően előkészíti azokat. A polgármester úgy ítélte meg, hogy a magyar kormány nem jeleskedik a romániai befektetések segítésében, így a magyar tőke Székelyföldön jóval csekélyebb szerepet vállal, mint amekkora szerencsés lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.