Mintegy százötven magyarországi és székelyföldi vállalkozás részvételével rendezett tegnap befektetési konferenciát Debrecen városa. A rendezvény megnyitóján Kósa Lajos polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy az anyaország gazdasági válsága miatt a hazai tőketulajdonosok külső célpontokat keresnek, és ezek között a magyar ajkú területek, köztük Románia állnak az élen. Az önkormányzatok hídverők lehetnek a gazdasági kapcsolatok fejlesztésében. Erre jó példa a Debrecen és Nagyvárad közötti autópálya, amelynek szükségességét először a két város polgármestere vetette fel. Kósa Lajos felajánlotta, hogy megosztja a székelyföldi városokkal pályázati tapasztalatait, ugyanis Debrecen élen jár az európai uniós források elnyerésében. A polgármester örömmel jelentette be, hogy hétfőn indul Debrecen és München között az első menetrendszerű repülőjárat, és kifejezte reményét, hogy rövidesen Brassó és Kolozsvár is megközelíthető lesz légi úton a Hajdúság fővárosából.
Borbély László, a román kormány középítésüggyel és területrendezéssel megbízott minisztere felhívta a jelen lévő vállalkozók figyelmét arra, hogy a román kormány 20 millió eurót különített el a Temes, illetve Krassó-Szörény megyék árvizes katasztrófát szenvedett területeinek újjáépítésére. Kérte azon magyar vállalkozások jelentkezését, amelyek új és olcsó technológiával részt tudnának vállalni az újjáépítésben. Pongorné Csákvári Mariann, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára felhívta a figyelmet a Magyar Fejlesztési Bank Rt. 10 milliárd forintos és az Eximbank nyolcmilliárd forintos hitelprogramjára, amelyek a Corvinus Rt. kétmilliárdos kockázati tőkebefektetési alapjával együtt a szomszédos országokba irányuló üzleti kapcsolatok erősítését szolgálják. A helyettes államtitkár szerint a regionális kapcsolatok szintjén erősíthetők meg a kis- és középvállalkozások, amelyek ma Magyarországon a munkavállalók 56,8 százalékát foglalkoztatják.
Szűcs Jenő, Székelyudvarhely polgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy a világban mindenütt úgy működnek jól a külföldi tőkebefektetések, ha az adott állam kormányzata megfelelően előkészíti azokat. A polgármester úgy ítélte meg, hogy a magyar kormány nem jeleskedik a romániai befektetések segítésében, így a magyar tőke Székelyföldön jóval csekélyebb szerepet vállal, mint amekkora szerencsés lenne.
Mutatjuk, mit kell tennie annak a szerencsésnek, aki megnyerte a hatos lottó főnyereményét