A NATO tagországainak védelmi miniszterei támogatták a napokban zajló találkozójukon a szövetségnek azt a döntését, hogy nyújtsanak logisztikai támogatást az Afrikai Uniónak Szudánban. Tegnap még nem derült ki, hogy ehhez Magyarország mit ajánlhat fel, de Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium (HM) szóvivője lapunknak nyilatkozva nem zárta ki, hogy hazánk is csatlakozik az Európai Unió és az Észak-atlanti Szövetség Szervezete infrastrukturális támogatásához.
– Egyelőre a többi tagállamhoz hasonlóan elvi támogatásunkról biztosítottuk a szövetséget Szudán megsegítésében – közölte a szóvivő. Az értekezleten kiderült az is, hogy Afganisztánban a jelenleg külszolgálaton lévők mellett részt vehetünk a humanitárius akciókat irányító, úgynevezett regionális újjáépítési csoportokban is, Koszovóban pedig harci csoportokban kap új szerepet egy csaknem ötszáz fős magyar zászlóalj a szétszórtan tevékenykedő őrző-védő magyar alakulatok helyett. A NATO ősszel mindenképpen el akarja indítani kiképzőbázisát Irakban, ahová civil őrző-védők helyett mégis számítanának a Magyarország által felajánlott 150 fős őrszázadra.
*
Bocskai Istvántól megtudtuk: míg a szudáni térségben – ahol polgárháború dúl, és az utóbbi két évben 180–300 ezer ember halt meg, s földönfutóvá váltak több mint kétmillióan – a katonai részvétel az Afrikai Unió dolga, és a NATO csak logisztikai támogatást nyújt a rendezéshez, addig Afganisztánban és a Balkánon Magyarország részt vehet a szövetség alakuló új egységeiben is.
A NATO elképzelései szerint Afganisztánban olyan katonai védelemmel ellátott civil csoportokat hoznának létre, amely gondoskodik a humanitárius szállítmányok biztonságos mozgatásáról, a pénztámogatások megfelelő felhasználásáról, az újjáépítés lebonyolításáról. Ezekben a csoportokban szerepet kaphatnak magyar résztvevők is.
Koszovóban minőségi váltásra készül a honvédség, az erőket egy csapatba koncentrálva, békefenntartó zászlóaljat működtetünk majd a térségben az alakuló nemzetközi harccsoportok részeként.
Mint ismert, a NATO iraki bázisára 150 fős őrszázadot, és kiképző tiszteket ajánlottunk fel. A kiképzőink már a térségben vannak, az őrszázad pedig a szövetség tervei szerint jövőre foglalhatja el szolgálati helyét. Ezenkívül ősszel útnak indulhat a kormány által Iraknak felajánlott 77 darab T–72-es tank is az arab országba, a műveletet támogató alaphoz pedig Magyarország 100 ezer euróval járul hozzá.
Az idei egyik legfontosabb brüsszeli NATO-tanácskozáson egyébként Juhász Ferenc honvédelmi miniszter nem vett részt, feltehetőleg a hét végi MSZP-kongresszus pártpolitikai teendői miatt. A tárgyalásokon Fapál László közigazgatási államtitkár helyettesítette a tárcavezetőt.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal