Afrikába is küldünk missziót?

Szudánba logisztikai támogatást, Afganisztánba további civil támogatást, Koszovóba pedig egy ötszáz fős, harci csoportban szolgáló alakulatot ajánlhat fel Magyarország a NATO-nak az iraki kiképzőközpont működéséhez ígért segítség mellett – derült ki a szövetség tegnapi miniszteri értekezletén Brüsszelben.

2005. 06. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A NATO tagországainak védelmi miniszterei támogatták a napokban zajló találkozójukon a szövetségnek azt a döntését, hogy nyújtsanak logisztikai támogatást az Afrikai Uniónak Szudánban. Tegnap még nem derült ki, hogy ehhez Magyarország mit ajánlhat fel, de Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium (HM) szóvivője lapunknak nyilatkozva nem zárta ki, hogy hazánk is csatlakozik az Európai Unió és az Észak-atlanti Szövetség Szervezete infrastrukturális támogatásához.
– Egyelőre a többi tagállamhoz hasonlóan elvi támogatásunkról biztosítottuk a szövetséget Szudán megsegítésében – közölte a szóvivő. Az értekezleten kiderült az is, hogy Afganisztánban a jelenleg külszolgálaton lévők mellett részt vehetünk a humanitárius akciókat irányító, úgynevezett regionális újjáépítési csoportokban is, Koszovóban pedig harci csoportokban kap új szerepet egy csaknem ötszáz fős magyar zászlóalj a szétszórtan tevékenykedő őrző-védő magyar alakulatok helyett. A NATO ősszel mindenképpen el akarja indítani kiképzőbázisát Irakban, ahová civil őrző-védők helyett mégis számítanának a Magyarország által felajánlott 150 fős őrszázadra.
*

Bocskai Istvántól megtudtuk: míg a szudáni térségben – ahol polgárháború dúl, és az utóbbi két évben 180–300 ezer ember halt meg, s földönfutóvá váltak több mint kétmillióan – a katonai részvétel az Afrikai Unió dolga, és a NATO csak logisztikai támogatást nyújt a rendezéshez, addig Afganisztánban és a Balkánon Magyarország részt vehet a szövetség alakuló új egységeiben is.
A NATO elképzelései szerint Afganisztánban olyan katonai védelemmel ellátott civil csoportokat hoznának létre, amely gondoskodik a humanitárius szállítmányok biztonságos mozgatásáról, a pénztámogatások megfelelő felhasználásáról, az újjáépítés lebonyolításáról. Ezekben a csoportokban szerepet kaphatnak magyar résztvevők is.
Koszovóban minőségi váltásra készül a honvédség, az erőket egy csapatba koncentrálva, békefenntartó zászlóaljat működtetünk majd a térségben az alakuló nemzetközi harccsoportok részeként.
Mint ismert, a NATO iraki bázisára 150 fős őrszázadot, és kiképző tiszteket ajánlottunk fel. A kiképzőink már a térségben vannak, az őrszázad pedig a szövetség tervei szerint jövőre foglalhatja el szolgálati helyét. Ezenkívül ősszel útnak indulhat a kormány által Iraknak felajánlott 77 darab T–72-es tank is az arab országba, a műveletet támogató alaphoz pedig Magyarország 100 ezer euróval járul hozzá.
Az idei egyik legfontosabb brüsszeli NATO-tanácskozáson egyébként Juhász Ferenc honvédelmi miniszter nem vett részt, feltehetőleg a hét végi MSZP-kongresszus pártpolitikai teendői miatt. A tárgyalásokon Fapál László közigazgatási államtitkár helyettesítette a tárcavezetőt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.