Borúlátó kisvállalkozások

Először került negatív tartományba a K&H Bank és a GfK kutatóintézet első negyedéves kkv-bizalmi mutatója, ami azt jelzi: a hazai kis- és közepes vállalkozások pesszimistán értékelik a következő egy esztendőt. Az index értéke: mínusz 5,6 pont.

2005. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre negatívabban látják a következő hónapokat a százmillió forint nettó éves árbevétel alatti vállalkozások – derül ki a felmérésből. Az index ágazati szektoronként is csökkentő értéket mutat, a legnagyobb esés a kereskedelemben tapasztalható: az előző negyedévben megállapított –2,5 pontról az index –21,5 pontra zuhant. A magyarországi kis- és közepes vállalkozások több szempontból továbbra is nehezen elérhetőnek ítélik meg az uniós pályázatokat. A gondot a pénzügyi okok és az információ hiánya jelentik. Az EU-s szabályozások egyébként a mezőgazdasági szektornál eredményezik a legtöbb pluszköltséget. A vizsgálódás során kiderült az is, hogy a cégek az alkalmazottak képzésére továbbra sem tudnak nagyobb összeget fordítani, ami nagy probléma, hiszen e vállalati szegmens több mint kétmillió embernek ad megélhetést.
A megkérdezett cégek a legnagyobb kihívásként a növekvő versenyhelyzetet jelölték meg, viszont tartanak a közterhektől és a munkaadói terhek súlyától. A kkv-szektor véleménye szerint a legfontosabb feladatok közé tartozik az uniós lehetőségek kihasználása – főként az agrárium vonatkozásában –, a kereskedelem tekintetében pedig a csökkenő lakossági fogyasztás ellenére a szinten maradás. Az ipari vállalkozások a versenyhelyzet kiaknázására fókuszálnak. Összefoglalva a kutatás eredményeit, megállapítható, hogy az előző negyedévhez képesti bizalom észrevehető csökkenését a kereskedelmi szektor egyértelmű borúlátása, a munkaadói terhek súlya és a fokozódó versenyhelyzet okozza.

Romló üzleti helyzet. Az idei év első négy hónapjában romlott a magyarországi kis- és középvállalkozások üzleti helyzete, többségük saját üzleti lehetőségét rosszabbnak látja az év elejéhez képest, beruházásaik kedvezőtlenebbül alakulnak – áll abban a felmérésben, amelyet kkv-körkép néven mutatott be nemrég a Magyarországi Volksbank Rt., a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, továbbá a Figyelő szerkesztősége. A kutatást végzők részéről Tóth István János kifejtette: a feldolgozóiparban tevékenykedő kkv-kon kívül a többi kis- és közepes cég romló üzleti tendenciákról számolt be. Csökkent a kapacitáskihasználtságuk is: az év eleji 76 százalékról 73 százalékra esett vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.