Bős: véget ér a huzakodás

Magyarország az év végéig lezárná a tárgyalásokat Szlovákiával a bős–nagymarosi vízlépcsőrendszer ügyében – tudtuk meg. A végleges megállapodás jóváhagyása azonban a mindkét országban tartandó választások miatt kétséges.

2005. 06. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bartus Gábor, a bősi tárgyalódelegáció tagja kérdésünkre elárulta: terveik szerint még az idén lezárnák a szakértői tárgyalásokat a szlovák féllel a bős–nagymarosi vízlépcsővitáról. Most szakértői szinten, munkabizottságokban folyik az egyezkedés az 1997-es hágai nemzetközi bírósági döntés végrehajtásáról. – Ebben az esetben már a jövő év első felében elkészülhetne a vita lezárását jelentő megállapodás tervezete is, amelyet azonban mindkét ország kormányának jóvá kell hagynia – mondta el Bartus.
*
A tárgyaló küldött hozzátette: az aktus elhúzódhat, mert mindkét államban parlamenti választásokat tartanak 2006-ban. A szakember megerősítette a Magyar Hírlap értesülését, miszerint a gazdasági munkabizottságban a magyar fél bemutatta a vízlépcsőrendszer felépítésének eddigi költségeiről szóló elszámolást. Eszerint Szlovákia megközelítőleg hetven, míg Magyarország harminc százalékban járult hozzá az építkezés költségeihez. Az 1977-ben kötött eredeti vízlépcsőszerződés még ötven-ötven százalékos részesedésről szólt, de mint köztudott, hazánk végül lemondott a nagymarosi duzzasztó felépítéséről. – Ennek a számításnak azért van jelentősége, mert egy bonyolult súlyozási eljárás után levonható belőle az a következtetés, hogy Magyarországot mekkora hányad illeti a bősi vízlépcsőnél megtermelt villamos áramból. Tekintve, hogy hazánk már korábban jelezte, hogy áram helyett inkább több vizet kér az elterelés után pusztulásnak indult Szigetközbe, a számítás végső soron a vízmegosztásról kötendő megállapodás alapja lehet – magyarázta el lapunknak Bartus Gábor. A vízmegosztásnál ezenfelül azt is figyelembe kell venni, hogy ma a szigetközi Öreg-Dunába csak a folyó vízhozamának kevesebb mint húsz százalékát juttatja Szlovákia, pedig a határfolyó vizének fele hazánkat illetné.
Emlékezetes: a nemzetközi bíróság 1997-es döntésének végrehajtásáról a két országnak megállapodást kell kötnie, ez azonban eddig nem sikerült. Az Orbán-kormány idején a státustörvény miatt került háttérbe a kérdés, Medgyessy Péter pedig kormányzása első hónapjaiban megszüntette a megegyezési folyamatért felelős dunai kormánybiztosi posztot, így több mint két évig még gazdája sem volt az ügynek. A tárgyalások tavaly indultak újra a környezetvédelmi minisztérium koordinálásával. Azt egyik ország sem vitatja, hogy a felek nem kötelezhetők a nagymarosi gát felépítésére, de a mesterséges bősi felvízcsatorna lebontására sem. Szlovákiának azonban az az érdeke, hogy a megállapodás minél később szülessen meg, hiszen addig is áramtermelésre használhatja a vízhozam nagy részét. A Szigetköz pusztulása eközben tovább folytatódik.
– Nagyon elégedetlen vagyok a tárgyalások menetével – reagált az újabb fejleményekre Droppa György, a Duna Kör ügyvivője. Kifejtette: a két ország környezetvédelmi minisztereinek találkozója a Duna Kör tavalyi konferenciáján megteremtette a megegyezés lehetőségét, az elmúlt egy évben mégis alig történt előrelépés.
Nemrég Székely László volt dunai kormánybiztos is éles kritikát fogalmazott meg a kormánnyal szemben. – Közel hároméves semmittevés után sikerült visszatérni ahhoz a tárgyalási alaphoz, amelyet még az Orbán-kabinet működése kezdetén dolgozott ki – nyilatkozott a Magyar Nemzetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.