Veszélyt jelent a kelet-közép-európai valutákra, különösen a forintra nézve az EU súlyos politikai válsága – nyilatkozta a Kuriernak Adam S. Posen, a washingtoni Institut for International Economics professzora, aki szerint Magyarország gazdasága ingatag, fizetőeszközünk árfolyama túlértékelt, ugyanakkor a magyar bankrendszer a legkevésbé tekinthető integráltnak.
A szakértő úgy véli: valószínűtlenek az euró elleni támadások, hazánk azonban célpont lehet. Posen a bécsi újságnak kifejtette: a befektetők 1992-ben is kivonták pénzüket a gazdaságilag nehéz helyzetbe került országokból, ami alapjaiban rengette meg az európai valutarendszert. Ennek fő oka az Európai Unió jövőjével kapcsolatos félelem volt, amelyet csak erősített, hogy a dánok elutasították a maastrichti szerződést. Posen azt taglalta: ha Magyarországon problémák adódnak, a különféle befektetők ki fogják vonni a pénzüket a gazdaságból. Ráadásul az európai uniós pénzek is csökkennek majd.
*
Veres János pénzügyminiszter újságíróknak azt mondta: „… a spekulációtól nem kell félni, az a pénzügyi világ velejárója, de ha bekövetkezik, akkor tenni kell ellene” – jelentette az MTI. Járai Zsigmond konkrét veszélynek nevezte a forint gyengülésének lehetőségét. A Magyar Nemzeti Bank elnöke egy rádiós műsorban kifejtette: azért tartja viszonylag magasan a kamatot a jegybank, hogy hazánk vonzó legyen a külföldi befektetők számára.
Elemzők szerint a jelenlegi 248– 249 forint/euró árfolyam szeptemberre a 260-as szint közelébe csúszhat. Pillanatnyilag csak az „éhségnek” – vagyis annak, hogy sok szabad pénz és kevés befektetési lehetőség van a világban – köszönhető az említett átváltási szint. Külhoni elemzők úgy fogalmaztak: Magyarország a kockázati zónában van. Ugyanakkor hazai szakértők nem hagynak kétséget afelől, hogy a válság küszöbön áll, hiszen a visegrádi országok pénzei közül a forint a legérzékenyebb. A fizetésimérleg-hiány ugyanis magas, ennek finanszírozása pedig jelentős mértékben a kötvénypiacon, azaz külföldi befektetőkön keresztül történik. A folyamatosan romló fiskális helyzet előbb-utóbb a nemzeti valuta gyengülését eredményezi.
Korrupt ország. Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke tegnap, a Budapesti Értéktőzsde konferenciáján a legnagyobb csalódásnak azt nevezte, hogy a magyar börze az európai tőzsdék között a perifériára szorult. A jegybank elnökének véleménye szerint más társadalmi kép kellene: az emberek akarjanak dolgozni és akarják befektetni jövedelmüket. Járai Zsigmond úgy fogalmazott, hogy az egyik legkorruptabb országgá vált hazánk.
Holnap jön az igazi tél!