Harckészültségből elégtelen

Egyetlen magyar szárazföldi zászlóalj sem teljesíti az elkövetkezendő másfél évben a NATO elvárásait, de a külföldi szerepvállalását bővíti a Magyar Honvédség. Szudánba törzstiszteket, Koszovóba további katonákat, Afganisztánba pedig központi költségvetésből fizetett újjáépítési csoportokat küld Magyarország. Iraki őrszázadunk viszont az idén nem indul útnak.

2005. 06. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben a választási ciklusban már egyetlen magyar szárazföldi zászlóalj sem éri el a NATO-normáknak megfelelő teljes készültséget – ismerte el tegnap Juhász Ferenc honvédelmi miniszter lapunk korábbi értesülését egy sajtóbeszélgetésen. Hozzátette azonban, hogy a Magyar Honvédség jelenlegi nyolc zászlóaljának mindegyike alkalmazható, bizonyos képességek viszont hiányoznak az alakulatoknál, például nincs megfelelő mennyiségű éjjellátó készülékük vagy korszerű kommunikációs eszközeik. A norvég Kongsberg cégtől megrendelt harcászati rádiókról például csak július elején derül ki, hogy megfelelnek-e a követelményeknek. A kormány növeli viszont a magyar hadsereg külföldi szerepvállalását.
Juhász Ferenc tájékoztatása szerint a múlt héten szakértői kormánybizottság alakult, hogy megvizsgálja, Magyarország milyen feltételekkel vehet részt az afganisztáni tartományi újjáépítési csoportokban, amelyek elsősorban civil gazdasági, egészségügyi, közigazgatási és oktatási programokat indítanának a térség stabilizálása céljából. Mivel az új afganisztáni szerepvállalás öt-tíz évre szólna, komoly forrásokat igényel, amelyeket a központi költségvetés terhére kívánnak előteremteni – tette hozzá a tárcavezető. Magyarországnak egy-két éven belül választ kell adnia arra, hogy képes-e az afganisztáni újjáépítésben való részvételre.
*
A miniszter elmondta: növelik katonáink létszámát Koszovóban is, de egyszerre ezer főnél többen nem lesznek külszolgálatban a magyar hadseregből. A szövetség lemondta ugyanakkor az Irakba küldendő magyar őrszázad negyvennapos készültségét, mert ebben az évben nagy valószínűséggel nem indul el a NATO iraki kiképzőközpontja. – Mivel váratlanul érte a magyar delegációt a NATO és az Európai Unió afrikai szerepvállalásának bejelentése, ezért egyelőre 4–5 törzstisztet küldünk Szudánba, de kontingenst nem – közölte Juhász.
Simicskó István (Fidesz) kijelentette: a Magyar Honvédség képességbeli hiányai, amelyeket nemrég éles kritikával illetett a NATO főtitkára is, és az ország védelmi képességeinek drasztikus leépítése nem leplezhetők a különböző missziókban való felajánlásokkal, amelyekre milliárdokat költenek el az adófizetők pénzéből. Az sem kizárt, hogy Juhász Ferenc honvédelmi miniszteri teendői helyett végzett „felszámolóbiztosi” tevékenységének köszönhetően már nem maradt itthon laktanya és szolgálati lakás, ahol elhelyezhetnék a katonákat, ezért bővítik a külföldi missziók létszámát – jegyezte meg ironikusan a képviselő.
„Süllyed a hajó” Taszáron. Új parancsnoka van a bezárásra ítélt taszári katonai repülőtérnek. Kisbenedek Sándor alezredes július 1-jétől egy olaszországi NATO-támaszponton teljesít váltóparancsnoki szolgálatot, így helyére – a bázis utolsó parancsnokaként – Karancz János alezredest nevezte ki a légierő vezérkari főnöke. Karancz ezredesre vár majd az a feladat, hogy az ősz elején megkezdje a légibázis december 31-ig tartó „lebontását”, és elbúcsúzzon a laktanyai állomány 380 hivatásos katonájától, illetve közalkalmazottjától. A NATO-szolgálatra induló Kisbenedek Sándor a sajtó munkatársaitól azzal köszönt el: „sajnálná, ha úgy tűnne, hogy a kapitány hagyja el elsőként a süllyedő hajót”. (G. J. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.