Hétszázmillióval több a költség

Az év végéig elszállítják a többek között cianidot és arzént tartalmazó gázmasszát a XXII. kerületi mély udvarokból. A kivitelező eredetileg 1,8 milliárd forintos ajánlattal nyert a kármentesítésre kiírt pályázaton, de egy nemrég megkötött pótszerződéssel végül 2,5 milliárd forintért ártalmatlanítja és szállítja el a csaknem ötventonnányi veszélyes hulladékot. A pályázatról kizártak egy komoly helyi tapasztalatokkal bíró céget, amely szintén 1,8 milliárdért végezte volna el a rekultivációt.

2005. 06. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén elszállítják Budafokról és Budatétényből a mély udvarokba és egykori barlanglakásokba feltöltésként elhelyezett, veszélyes hulladéknak számító gázmassza nagy részét – jelentették be a napokban a kivitelezést végző Terszol Szövetkezet, a munkálatokért felelős Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság (OKTVF) és a helyi önkormányzat vezetői az egyik mentesítési helyszínen tartott sajtótájékoztatón. Az eredeti tervek szerint mintegy 36 500 tonna veszélyes hulladék kitermelését végezték volna el 2005. november végéig 1,8 milliárd forintért a XXII. kerületben. A kivitelező állítása szerint azonban újabb, 12 500 tonna veszélyes anyagra bukkantak a területen, ezért pótmegállapodást kellett kötni a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériummal, így a munka öszszesen 2,5 milliárd forintjába kerül az adófizetőknek.
A több mint tízezer tonna hulladéktöbbletet a korábbi felmérések ugyan nem igazolják, de Dankó László, az OKTVF főosztályvezetője lapunknak szintén azt állította: a szennyező anyagok kiemelésekor kiderült, hogy újabb, a korábbi felmérések által nem ismert barlangrendszerek vannak a körzetben, és találtak nyolc régi kutat is, amelyek negyven méter mélyen szennyezettek gázgyári hulladékkal. A Terszol Szövetkezet a hivatalos közlések szerint tehát azért végzi el csaknem 700 millió forinttal drágábban a kármentesítést, mint amilyen árajánlattal megnyerte a munkákra kiírt közbeszerzési pályázatot, mert lényegesen több gázmasszát kell ártalmatlanítania és elszállítania a területről. Az ügy érdekessége, hogy a tenderből egyenlőtlen versenyre hivatkozva kizárták azt a kármentesítésre már korábban is pályázó Körte-Organica Rt.-t, amely szintén 1,8 milliárd forintért vállalta volna a munkát.
A kiszorított cég ráadásul közvetlen tapasztalatokkal is rendelkezett a helyszínről, hiszen a talajvizet veszélyeztető csurgalékvizet szivattyúzta a szennyezett területen mintegy nyolcvanmillió forintos állami megbízással. A Körte-Organica Rt. ellenlábasai éppen ezt használták fel arra, hogy megtámadják a társaságot a pályázatot kiíró minisztériumnál.
Kenyeres Istvántól, a társaság ügyvezetőjétől megtudtuk: a cég először egy 1,8 milliárd forintos ajánlattal indult a megbízás elnyerésére, de a pályázatot visszavonták, mert nem volt pénz a kármentesítésre. A társaság a következő pályázati kiírásra is a legjobb ajánlattal jelentkezett, de kizárták a tenderből, arra hivatkozva, hogy egyenlőtlen lenne a verseny, hiszen már tapasztalatokat szereztek a területen. A Közbeszerzési Döntőbizottság döntését végül a bíróságon támadták meg, és nemrég olyan ítélet született, hogy az új közbeszerzési törvény irányelvei alapján jogtalannak tekinthető a cég kizárása a pályázatból – tette hozzá az ügyvezető.
Csáky Ferenc, az OKTVF főosztályvezetője a Budatétényben tartott sajtótájékoztatón kérdésünkre válaszolva ugyanakkor azt állította: a Terszol joggal nyert a pályázaton, hiszen a „kedvező árajánlata” mellett azt is bizonyítani tudta, hogy a szakmai felkészültsége alapján képes a kármentesítés elvégzésére.
Nem volt konfliktusmentes a környéken élő lakók elhelyezése sem. A kármentesítés elkezdéséhez a kivitelezőnek meg kellett egyeznie a tulajdonosokkal, és a közvetlenül érintett negyven ingatlan közül végül ötből költöztették ki a lakókat. Volt olyan tulajdonos, akinek pénzt fizettek vagy lakást vettek, az ideiglenesen kiköltözőknek pedig bérleményt ajánlottak fel. A területen egyetlen lakóval nem tudtak megegyezni, aki kijelentette, hogy harmincöt éve lakik a házában, és sehova nem költözik. Az ő telkével szemközt még mindig kupacban áll a gázgyári hulladékkal szennyezett föld, a kivitelezők állítása szerint azonban ezt is el tudják távolítani anélkül, hogy veszélyeztetnék bárki egészségét. A gázgyári massza hatásairól egyébként az ÁNTSZ még egyszer sem ismerte el, hogy ez okozhatja a környéken a gyakori daganatos megbetegedéseket. Erről egy helyi orvosnő készített felmérést még azokban az időkben, amikor felfedezték a gázmasszával szennyezett területek mérgező hatásait.
Mint arról már többször beszámoltunk, a kilencvenes években nyilvánították veszélyes hulladékká a gázgyári tisztítómasszát, amelyet a hatvanas évektől a nyolcvanas évekig terjedő időszakban töltöttek a budafoki barlanglakások helyére és az ürömi csókavári kőbányába. Ürömön sokkal nagyobb gondokat okozhat a szennyezés, hiszen az ott elhelyezett 60 ezer tonnányi gázmassza egyenesen a Gellért-hegy alatti karsztvizeket veszélyezteti. A kőbánya szennyezett területét sikerült szigetelni, de az ottani kármentesítésre egyelőre nincs pénze a minisztériumnak.



Zéró hulladék. Az a legjobb hulladék, ami létre sem jön – mondta Szilágyi László, a Hulladék Munkaszövetség elnöke a szervezet múlt heti konferenciáján. Elismerte, hogy a hulladéktermelődés minimalizálásának ösztönzése szerepel a kormányzat stratégiájában, ám szerinte az intézkedések mégis a jobb üzletet jelentő hulladékártalmatlanításra irányulnak. Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter ugyanakkor úgy látta, hogy a kormány az előző évben „forradalmi jelentőségű” lépéseket tett a hulladékképződés kordában tartására, ennek ellenére a fogyasztói szokások miatt egyre több hulladék keletkezik. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.