Kapolyi vízlépcsőt építene a Tiszán

A Tisza kárpátaljai szakaszán felépítendő vízlépcsőkről tárgyalt Munkácson ukrajnai politikusokkal Kapolyi László szocialista képviselő és milliárdos üzletember több magyar kormányzati tisztviselő, köztük Baráth Etele uniós fejlesztésekért felelős tárca nélküli miniszter társaságában. A duzzasztók terve szöges ellentétben áll az eddigi árvízvédelmi elképzelésekkel, amelyek vésztározók építéséről, a folyó árterének rehabilitációjáról, a Kárpátok kiirtott erdeinek újraültetéséről szóltak.

2005. 06. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érdemben nem sikerült választ kapnunk a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumtól arra, hogy milyen felhatalmazással tárgyalt Kapolyi László, a főként energetikai befektetésekkel foglalkozó milliárdos vállalkozó, szocialista képviselő magas rangú magyar kormányzati küldöttség tagjaként a Tiszán felépítendő vízlépcsőkről még a múlt hónap közepén. Pedig a zöldtárca feladata a Tisza árvízvédelmi koncepciójának kidolgozása, s korábban a Vásárhelyi-terv részeként már ki is alakították a magyar álláspontot arról, hazánk számára milyen folyószabályozás lenne hasznos Kárpátalján. A vízügyi és környezetvédelmi szakemberek eddig azon az állásponton voltak, hogy vésztározókkal, a Tisza árterének helyreállításával és a mértéktelen erdőirtás megfékezésével, a fák újratelepítésével lehetne a legtöbbet tenni az árvízi biztonság érdekében. A beavatkozásra amúgy nagy szükség van, tekintve, hogy a folyó magyarországi szakasza mentén élőknek a legnagyobb veszélyt a Kárpátokból hirtelen lezúduló árhullámok jelentik. Éppen ezért hazánk többször is deklarálta: kész anyagi áldozatot is vállalni a kárpátaljai Tisza-szabályozás érdekében.
A környezetvédelmi tárca sajtóosztályán arra a kérdésünkre, hogy miként egyeztethető össze Kapolyi terve a minisztérium eddigi elképzeléseivel, illetve kitartanak-e az eddig képviselt álláspontjuk mellett, azt a választ kaptuk: még tárgyalnak a kérdésről, egyelőre a „koncepciókészítés időszakában vannak”. – A Felső-Tisza szabályozásáról Ukrajnának kell tervet alkotnia. Ha ez hivatalosan is elkészül, Magyarország majd lehetőséget kap a részvételre a környezetvédelmi hatásvizsgálati eljárásban, a szaktárca pedig érvényt szerez a környezet- és természetvédelem szempontjainak is – közölte a tárca munkatársa. Lapunk mindazonáltal úgy értesült, hogy a kárpátaljai vízlépcsők ügyében nézeteltérés alakult ki a zöldminisztérium vezetői között.
Kapolyi László a múlt hónapi találkozó után Nyíregyházán úgy nyilatkozott: a felek olyan árhullámot csökkentő víztározók építését tervezik, amelyek villamos energia termelésére is hasznosíthatók. Nehezményezte: a szakemberek csak árapasztó tározókban gondolkodnak, s nem szívesen növelik a gondjukat, hogy energetikai célra is hasznosítsák a tározókat, pedig azokból csak akkor lesz valami, ha a beruházás költségét az energetika kifizeti. A Kelet-Magyarország tudósítása szerint hasonló állásfoglalást tett Baráth Etele uniós fejlesztésekért felelős tárca nélküli miniszter is.
A különös tárgyalásra két hete Parragh Dénes fideszes képviselő irányította rá a figyelmet a parlamentben. A politikus Baráth Etelétől arról érdeklődött: milyen felhatalmazás alapján tárgyalt a Tisza ukrán szakaszának hasznosításáról. A Kormányzati tárgyalás vagy baráti üzleti lobbiút? címet viselő felszólalásában úgy vélekedett: újraéledt a Dunaszaurusz szelleme, nincs szükség szakmai előkészítésre, időt rabló hatáselemzésekre, nincs szükség a szakminisztérium véleményezésére és részvételére, elég, ha van rá párthatározat. – Vagy már lehet, az sem kell, elég, ha ott ül az MSZP parlamenti frakciójában az az ember, aki már a kádári energiapolitikát is jól szolgálta, a rendszerváltozás óta pedig az az ember, akit a magyar energiapolitika szolgál. Mindig jókor volt jó helyen; az az ember, akinek a cége lenne az érdekelt a felső-tiszai energiatermelésben, és minő véletlen, a képviselő úr befért a delegációba – jegyezte meg.
Baráth Etele válaszában kifogásolta a felszólalás hangnemét, majd arra hivatkozott: a kétoldalú kormányzati szintű találkozóra Gyurcsány Ferenc kormányfő teremtett alapot, amikor kijevi látogatásán megállapodott a Tiszával kapcsolatos együttműködésről. – Az utazás természetes és jogszerű volt – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.