Hatvanegy százalékkal, csaknem 40 milliárd forinttal nőtt a tavalyi hasonló időszakhoz képest a bankszektor adózott nyeresége 2005 első negyedévében – tette közzé jelentésében a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF).
A számok alapján javult a magyarországi hitelintézetek jövedelmezősége: a szektor évesített eszközjövedelmezőségi mutatója (ROA) 1,98-ról 2,81 százalékra, évesített tőkejövedelmezőségi mutatója (ROE) pedig 23,95-ről 31,89 százalékra ugrott fel. A PSZÁF anyagából kiderül az is: a bankszektor összesített mérlegfőösszege a 2004. év végit 2,9 százalékkal, az egy évvel korábbit pedig 16,8 százalékkal haladta meg, s 2005. március 31-én 15 359,4 milliárd forintot tett ki. A PSZÁF rávilágít arra is, hogy továbbra is hódítanak a devizahitelek, amelyeknek állománya az első negyedévben 22,9 százalékkal bővült, miközben a forinthiteleké 0,1 százalékkal csökkent.
A felügyelet egy másik felmérésében ugyanakkor arra a következtetésre jutott, hogy a kisebb pénzügyi vállalkozások – lízing-, faktoring- és pénzkölcsönzési cégek – 2005 első negyedévében 10,693 milliárd forint adózott profitot értek el. Utóbbi adat 6,8 százalékkal alatta marad a tavalyi első három havinak – derül ki a mérlegadatokból. A szektor kamateredménye a bázishoz képest 24,2 százalékkal bővült, működési költségei 32,2 százalékkal nőttek, az értékvesztés és a kockázati céltartalék állományának változása pedig 5,641 milliárd forinttal rontotta az eredményt, ami 2,3-szorosa a tavalyi első negyedévinek. A 13,518 milliárd forintnyi összesített adózás előtti nyereség 185 millió forinttal – 1,4 százalékkal – meghaladja a tavalyi első negyedévit. A pénzügyi vállalkozások adóterhelése azonban 969 millió forinttal – a tavalyi első három havi több mint másfélszeresére – emelkedett, az adózott nyereség így csökkent. A pénzügyi vállalkozások összesített mérlegfőösszege egy év alatt 31,6, 2004 végéhez képest pedig 2,8 százalékkal bővült, s 2005. március 31-én elérte az 1683,427 milliárd forintot.
Várat magára a pozitív adóslista. A világ több országában van teljes vagy pozitív banki adóslista. A legteljesebb nyilvántartást az USA vezeti, de Európa számos országában – így Németországban, Ausztriában, Olaszországban, Lengyelországban, Csehországban és Szlovákiában – is bevezették már a jó adósok regiszterét, Romániában és Horvátországban pedig most zajlik ennek fejlesztése. A magyarhoz hasonló negatív lista csak Franciaországban és Finnországban létezik. Jóllehet az ügyfeleknek és a bankoknak is érdekükben állna, a szakmai szövetségek és a felügyelet is támogatja, hazánkban adatvédelmi aggályok miatt egyelőre nincs napirenden a BAR-lista jó adósokra történő kiterjesztése.