Névtelen levél miatt gyanúsítják a tévést

Meggyanúsította a rendőrség a Debrecen Televízió felelős szerkesztőjét, mert a gazdatüntetés ideje alatt adásba engedett egy riportot a demonstrálók ellen uszító, névtelen levélről. Az újságírót rabosították, majd vádemelési javaslattal küldték át az ügyét a Debreceni Városi Ügyészségnek.

2005. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közösség elleni uszítással gyanúsította meg a rendőrség Kangúr Tibort, a Debrecen TV felelős szerkesztőjét, mert a márciusi gazdatüntetés idején adásba engedett egy demonstrálók ellen uszító, névtelen levélről készült riportot – tájékoztatta lapunkat Kovács Ágnes, a Szolnok megyei rendőr-főkapitányság szóvivője. Az aktákat közben vádemelési javaslattal küldték át a városi ügyészségre. Simon Ernő megyei főügyész elmondta: az irat még nem érkezett meg hozzájuk, így arról nem nyilatkozhatnak.
Március elsején a televízió a tüntető gazdák elleni erőszakos fellépésre buzdító levelet kapott. Széles Tamás főszerkesztőtől megtudtuk: ő kérte Kangúr Tibort arra, hogy járják körül a témát. A riporter azonban a rendőrségnél elakadt, mert az illetékesek a sajtós tájékoztatása szerint egy tábornok látogatása miatt nem értek rá nyilatkozni. Később, a levél átadása után a rendőrségi sajtós annyit közölt, hogy az ügyet kivizsgálják. Széles Tamás minderről beszámolt Halmosi Zsolt főkapitánynak, aki a főszerkesztő szerint azt tanácsolta: ne tegyék közzé a levelet, mert azzal segítik az uszítót célja elérésében. Az ügyvédi kamara megyei elnöke viszont úgy nyilatkozott: a bűncselekmény csak akkor valósul meg, ha valaki a szöveg hatására valóban erőszakoskodni kezd a gazdákkal. Így az írást nem olvasták fel, viszont olvasható formában bemutatták.
A levél apropóján készült riport adásba kerülése után a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányságon tanúként kihallgatták Kangúr Tibort, valamint Széles Tamást, illetve titkárnőjét és a híranyagot összeállító riportert is, majd elfogultságra hivatkozva áttették az ügyet a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányságra. Itt Kangúrt már gyanúsítottként kezelték, majd rabosították, vagyis ujj- és tenyérlenyomatot vettek róla, illetve nyilvántartásba vették. (Ennek legenyhébb következménye, hogy C típusú átvilágítással járó magasabb vezetői állás betöltése előtt a rabosítás tényéről az átvilágítókat tájékoztatni kell. Akkor is, ha a független magyar bíróság a későbbiekben úgy dönt: nem történt bűncselekmény.)
– Közösség elleni izgatást csak szándékosan lehet elkövetni, ez pedig nem volt céljuk a televíziósoknak – nyilatkozta Orosz János védőügyvéd, aki az eljárás megszüntetését kérte. – Inkább azt szerették volna bemutatni, milyen következményekkel járhat egy uszító tartalmú levél megírása, illetve terjesztése.
A jogász szerint a rendőrség túllépte hatáskörét, s a pártállami időkre emlékeztetve cenzorként kíván fellépni. Ez pedig ellenkezik az egyik alkotmányos magyar alapjoggal, a sajtószabadsággal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.