Alig telik el hét anélkül, hogy egy újabb nemzetközi konszern be ne jelentené befektetési szándékát északi szomszédunknál. Tavaly május óta viszont a magyarországi kis- és közepes vállalkozások is előszeretettel választják Szlovákiát. Míg az ITDH internetes honlapja félezer hazai kis cég szlovákiai telephely-létesítéséről számolt be 2004-ben, kamarai forrásból lapunk úgy értesült, hogy mára minimum ezer vállalkozás lépte át a határt. A hatósági kimutatások szerint főként az autóipari, kereskedelmi és szolgáltatói szektor képviselőinek imponál az 5,4 milliós lakosú ország befektetésbarát politikája. A magyar tőkekihelyezések szerződéses állománya 1,4–1,6 millió dollár volt a tavalyi esztendő végén.
*
Persze az áttelepülést kiváltó ok leginkább az, hogy Szlovákiában január elsejétől a személyi jövedelemadó, az áfakulcs és a társasági nyereségadó egyaránt 19 százalékos. S ehhez jön még, hogy az osztalék után egyáltalán nem adóznak. Így azok, akik ki tudják használni a személyi jövedelemadó és a társasági adó összekapcsolását, egyértelműen profitálnak.
Felkapott helynek minősül Pozsony és térsége, továbbá Kassa, ám akadnak olyan „bázisállomások” is, amelyek csak a vámoltatásra szakosodtak. Az pedig, hogy a letelepedő cégeknek nem kell iparűzési adót fizetniük, ami nálunk a vállalkozás teljes bevételének két százalékát is kiteheti, hatalmas versenyelőny. A magyarországi szakképzési és innovációs hozzájárulás egyaránt ismeretlen Szlovákiában, a munkaerő pedig olcsó, s magasan képzett.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját