Afganisztánt építjük?

Szakértők szerint milliárdokba kerülhet a magyar adófizetőknek évente, ha a kormány terveinek megfelelően Magyarország az elkövetkezendő öt-tíz évben részt vesz Afganisztán újjáépítésében. A honvédelmi tárca hangsúlyozza: a kormány egyelőre nem döntött az újjáépítő misszióról.

2005. 07. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország eddigi egyik legdrágább külföldi szerepvállalásába vághat bele, ha részt vesz Afganisztán újjáépítésében – állítják katonai szakértők. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a NATO brüsszeli miniszteri értekezlete után jelentette be, hogy Magyarország szerepet vállalhat az ENSZ mandátuma alapján az afganisztáni NATO-misszióban működő Tartományi Újjáépítési Csoport (PRT) egységeiben. Ezeknek az alakulatoknak alapvető feladataként a biztonsági helyzet javítását, a helyi tanácsadást és a közigazgatási rendszer kiépítésének segítését jelölték meg. Juhász tájékoztatása szerint a magyar újjáépítő misszió öt-tíz évig tartana, és a központi költségvetésből finanszíroznák.
Úgy tudjuk, egy ilyen PRT-egység felállítása, kiszállítása és működtetése forintban számolva milliárdokba kerülhet évente. A jelenleg a térségben működő PRT-alakulatok teljes létszámban és felszereltséggel ugyanis több mint száz főből állnak, és tagjaik 50 százalékban katonák, hiszen Afganisztánban nagy veszélyekkel jár minden külső beavatkozás.
Nem véletlen, hogy eddig főként a szövetség tehetősebb nemzetei vállaltak szerepet az újjáépítő csoportokban, tetemes költségvetéssel – tudtuk meg Farkas Roland századostól, aki a civil kapcsolatok tisztjeként teljesített szolgálatot Kabulban. Mint elmondta, Új-Zéland például a maga PRT-kontingensére 5,5 milliárd forintnak megfelelő összeget költ egy évben, pedig egyetlen feladata a helyi választások lebonyolításának védelme. Az MDF szakértője szerint még a felvetés is érthetetlen, hiszen a jelenleg Kabulban szolgáló magyar századnál is nehéz garantálni a biztonságot.
A PRT-egységek mind létszámukat, mind összetételüket és bekerülési költségüket tekintve eltérő képet mutatnak, hiszen függnek az irányítást vállaló állam terveitől és a konkrét feladatoktól – közölte Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője. Állítása szerint egy esetleges magyar PRT katonai részét a helyszínen lévő alegységünk átcsoportosításával biztosítanák, így az nem járna jelentős többletköltséggel. A szóvivő felhívta a figyelmet arra, hogy a kérdésben kormánydöntés még nem született, jelenleg felmérés folyik az esetleges részvétel lehetőségeiről és feltételeiről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.