Kelet- és Kelet-Közép-Európában intenzíven bővül a hitelintézeti szektor. Olyannyira, hogy a túlnyomórészt nyugat-európai anyabankok az egykori volt szocialista blokkot tartják nyilván növekedési tartalékként. Ennek hátterében az áll, hogy az egykori béketábor országaiban még fejletlen a pénzügyi kultúra, ráadásul a vén kontinens fejlettebbik részén pang a gazdaság. A bécsi Raiffeisen Zentralbank Österreich AG és a Raiffeisen Centrobank AG elemzői által készített tanulmány szerint a bankszektorban rejlő növekedési potenciál a még mindig magas szintű gazdasági növekedés többszöröse.
Az elmúlt két évben a bankok a régióban a gazdasági növekedésnél körülbelül háromszor gyorsabban bővültek. Ez a trend minden bizonnyal a jövőben is folytatódik. A hajtóerő még mindig a gyorsan fejlődő vállalati szektor, ugyanakkor a lakossági üzletág is egyre fontosabb szerepet játszik. Délkelet-Európa és a Független Államok Közössége egyedülálló fejlődést mutat. Tavaly például a vállalati hitelállomány Délkelet-Európában 32 százalékkal, a Független Államok Közösségében 28 százalékkal növekedett, míg Közép-Európában 15 százalékos volt az emelkedés. Ezzel szemben az eurózónában a vállalati hitelállomány mindössze 5,4 százalékkal bővült.
Ugyanakkor a lakosságnak nyújtott hitelek aránya ennél is nagyobb megugrást mutat. A szegmens teljes növekedési potenciálja – összehasonlítva az euróövezet országaival – impozáns képet nyújt: az eurózónában a GDP 50 százalékát kitevő lakossági hitelekkel szemben ugyanez a mutató a kelet-közép-európai régióban 12,4 százalék, Délkelet-Európában 11,9 százalék, a Független Államok Közösségében pedig 3,5 százalék. A középosztály megerősödésével és a jövedelmek növekedésével párhuzamosan az új termékek iránti igény is nő. Főként a lakáshitelek, a befektetési termékek és a hitelkártyák terén mutatható ki erősödő kereslet. A tapasztalatok alapján e termékek szerepe az életszínvonal növekedésével párhuzamosan nő. A régió banki piacának fejlődésében a nemzetközi bankhálózatoknak természetesen kiemelt szerep jut. Piacra lépésük fontos ösztönzőerő a közvetlen befektetők számára, valamint meghatározó szerepet játszanak a korszerű bankrendszer és az erősebb verseny kialakításában. A nemzetközi bankok a teljes banki eszközállomány 45 százalékát felügyelik a régióban. Jelentős szerepet játszanak a stabilabb bankrendszer kialakításában, az új termékek bevezetésében és az árszínvonal alacsonyabb szinten tartásában – állapítja meg a bécsi elemzés.
Új pénzintézeti szabályozás. Elfogadta első olvasatban a pénzintézetek tőkemegfeleléséről szóló irányelvet az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottsága (ECON). Az új rendszer révén a bankok hozzávetőleg öt százalékkal csökkenthetik a hitelezési tőkekövetelményeket, ezáltal az euróövezet gazdasága a régiós GDP 0,07 százalékának megfelelő pótlólagos növekedést érhet el. Az ECON megszavazta azt is, hogy a bankok az Európai Unióban ne az eredetileg elképzelt 20 százalékos, hanem 0 százalékos kockázattal számolhassanak. Továbbá azok a bankok – köztük lengyel és magyar pénzintézetek –, amelyek viszonylag magas árbevétellel rendelkeznek, kedvezőbb működési kockázatot számolhassanak el.