Megkezdődött tegnap az EU-tagállamok pénzügyminisztereinek (Ecofin) tanácskozása Brüsszelben; a testület várhatóan ma foglalkozik a magyar államháztartási hiány csökkentése érdekében „kiküldött” kormányzati tervekkel. A Reuters úgy tudja: az Ecofin csak a nyári szünet után ad ki verdiktet a hiány lefaragásával kapcsolatos elképzelésekről. Forrásaink szerint Brüsszel kiemelt figyelemmel kíséri mind az idei, mind pedig a jövő évi költségvetés és a deficitcél alakulását. Az unió testületei felhívják a figyelmet arra: a kormánynak vigyáznia kell, hogy a tervezett adócsökkentések miatt ne boruljon fel a büdzsé. Az Európai Bizottság (EB) úgy fogalmaz: a magyarok által az idei évre várt 3,9 százalékos GDP-növekedési ütem optimista. Az EB szerint ha a kormány végrehajtja intézkedéseit, akkor tartani lehet a – GDP 3,6 százalékában „megjelölt” – deficitcélt. Ádám Zoltán, a Kopint-Datorg Rt. tudományos munkatársa az Európai Bizottság állásfoglalásáról szólva elmondta: a mostani döntés sikert jelent a kormány számára, az idei hiánycél tarthatóságánál ugyanakkor a legnagyobb kérdés továbbra is az, hogy sikerül-e betartatni a minisztériumokkal a kötelező tartalékolásra vonatkozó előírást. Ismeretes, a jelenleg 988 milliárd forintra rúgó államháztartási deficit megfékezésére legutóbb június közepén jelentett be szigorító intézkedéscsomagot a pénzügyi tárca.
Titkolózás a tárcáknál. Nem adtak konkrét választ, vagy nem reagáltak a tárcák kérdésünkre, hogy milyen előirányzatokat érint a Pénzügyminisztérium által előírt tartalékolási kötelezettség. A legtöbb tárca úgy válaszolt, hogy a maradványképzésről szóló egyeztetések még folyamatban vannak, a tartalékolás előre tervezett intézkedésnek számít. Pichler Ferenc, a tárca szóvivője úgy tájékoztatott: a tartalékolási előírás valamennyi tárca fejezeti kezelésű előirányzatait érinti.
Uniós figyelmeztetések
2004. június 16. Az Európai Bizottság (EB) túlzottdeficit-eljárást indít Magyarország ellen.
2004. július 5. Az EU pénzügyminiszteri tanácsa, az Ecofin jóváhagyja a magyar hiány csökkentésére tett EB-ajánlásokat.
2004. október 20. Az EB kimondja, hogy hazánk az euró bevezetéséhez egyetlen követelményt sem teljesített.
2004. december 17. Az EB szerint az új tagállamok közül 2005-ben Magyarországon lesz a legmagasabb az államháztartási deficit.
2005. március 8. Az Ecofin újabb lépéseket kér Magyarországtól a hiány leszorítása érdekében.
2005. július 8. Hazánk a korábban meghatározott határidőnek megfelelően ismertette deficitmérséklő terveit.