Fujimori visszatérhet Peruba

Meglepő kijelentést tett a minap Alberto Fujimori, a 2000 végén Japánba menekült volt perui államfő: jelöltetni akarja magát a következő évi elnökválasztáson, hogy leváltsa Alejandro Toledo jelenlegi államfőt. Visszatérésének azonban jogi akadályai vannak: egyelőre huszonkét bírósági eljárás zajlik Peru exelnöke ellen.

2005. 07. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fujimori, aki japán bevándorlók gyermeke, 1990-ben robbant be Peru politikai életébe, és az ismeretlen elnökjelölt közérthető és technokrata programjával a nála jóval esélyesebb Mario Vargas Llosa, a világhírű regényíró előtt végzett a választásokon. De alighogy beiktatták, máris hátat fordított saját választóinak, és kezdte végrehajtani ellenlábasának jobbközép neoliberális programját.
Eleinte sikerrel járt az úgynevezett „fujishock”: megfékezte a vágtató inflációt, megállította a gazdasági hanyatlást, csökkentette az ország adósságát, de a lakosság azért volt a leghálásabb neki, mert megálljt parancsolt a rettegett perui terrorista szervezetnek, a maoista Fényes Ösvénynek. Rendezte a külkapcsolatokat, tárgyalt az ország adósságainak átütemezéséről, új kölcsönök felvételéről. 1992 tavaszán azonban felfüggesztette az alkotmányt arra hivatkozva, hogy a parlament működésképtelen, elterjedt a korrupció és a kábítószer-kereskedelem, nem működik az igazságszolgáltatás. A valóságban Fujimori egyszerűen a hadsereg segítségével akarta elérni politikai céljait, és miután elérte azokat, félig-meddig visszatért a demokratikus szabályokhoz. Még két nagy sikert ért el: 1997-ben kemény kézzel számolt le a japán követséget elfoglaló új terroristákkal, amiért Japán nem maradt hálátlan. 1999-ben pedig halálos csapást mért a maoista gerillákra, amikor a mozgalom újabb vezetőségét is elfogta.
Kétszer választották meg államfőnek, és amikor harmadszor is jelöltetni akarta magát, ellene fordult az ország. 1998-tól romlott a gazdasági helyzet, a termelés csökkenése miatt hirtelen megugrott a munkanélküliség, és egyszeriben semmivé foszlottak a neoliberális program eredményei, ezért a lakosság már nem tűrte tovább tekintélyuralmát és az emberi jogok sorozatos megsértését. Ebben legközelebbi munkatársa és a titkosrendőrség mindenható vezetője, Valdimiro Montesinos játszotta a főszerepet, aki azon túl, hogy valóban küzdött a terrorizmus és a bűnözés ellen, több ezer videofelvételt készített megvesztegetéseiről.
Ebbe már belebukott a kettős – japán–perui – állampolgárságú Fujimori, és a 2000-ben csalásokkal harmadszor is megválasztott elnök szülei hazájába menekült, az Andok Raszputyinját pedig sorsára hagyta. Montesinos most börtönbüntetését tölti, közben Fujimori arra készül, hogy jövőre leváltsa Alejandro Toledót, aki most ugyanazokkal a gondokkal küszködik, mint elődje menekülése előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.