Gesztus a Duna-mozgalomnak

Gesztusértékű látogatást tett a múlt heti Duna-nap alkalmából a vízlépcsőellenes mozgalom egyes képviselőinek társaságában Persányi Miklós környezetvédelmi és Bozóki András kulturális miniszter a Dunakanyarban. Bár mindkét tárcavezető azt hangoztatta: a folyó a rendszerváltás szimbóluma, a piknikre árnyékot vetett, hogy a kabinet nem tud eredményt felmutatni a bősi ügyben Szlovákiával folyó tárgyalásokon.

2005. 07. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többen is megjelentek Persányi Miklós és Bozóki András társaságában a Duna-mozgalom legendás, a nyolcvanas évek elején ismertté vált alakjai közül azon a kerékpározással és faültetéssel egybekötött hajókiránduláson, amelyet a tárcavezetők tettek a nemzetközi Duna-nap alkalmából. Ahogyan a környezetvédelmi minisztérium első embere jelezte: a kirándulással a kormány azon álláspontját kívánták kifejezni, hogy sem most, sem a jövőben nem támogatják a dunakanyari vízlépcső felépítését. Bozóki András beszédében azt emelte ki: a Duna kulturális örökségünk része, s egyben a rendszerváltás szimbóluma. – A rendszerváltó demokratikus mozgalmak a Duna Körből nőttek ki – mondta. A tárcavezetők és a mozgalmárok Nagymaroson, a vízlépcsőt szolgáló egykori – mára elbontott – körgát partvonalánál platánfákat ültettek, rekonstruálandó a húsz éve kivágott fasort. Jószerivel ez az egyetlen terület, ahol valóban eltüntették a félig már elkészült duzzasztó nyomait, a szemközti oldalon ugyanis – Visegrádtól Pilismarótig – rendezetlen maradt a Duna partja. Itt a vízlépcső-beruházás érdekében kiirtották a növényzetet, lebontották a nyaralókat, házakat, s több helyen mesterséges medret, tavakat alakítottak ki. Ennek a hatalmas, feldúlt, gyommal és bozóttal benőtt, ma az ÁPV Rt. tulajdonában lévő szakasznak a helyreállítását a Nemcsók János-féle gáttervek óta már a második kormányzati ciklus mulasztja el.
A faültetés alatt feltettük a kérdést Persányi Miklósnak, érez-e felelősséget a visegrádi oldal mostoha sorsa miatt, amire a miniszter azt válaszolta: nem, mert az állami forrásokat oda kell koncentrálni, ahol nagyobb szükség van rájuk. – Ez most a Tisza-völgy – jelezte. Cáfolta ugyanakkor a felvetésünket, hogy egyes vízügyi körök is érdekeltek lennének a mostani állapot fenntartásában, mert ha turisztikai fejlesztések és tájrehabilitáció kezdődne itt, végleg le kellene mondaniuk a gát tervéről. – Nincs tudomásom arról, hogy bárki a rehabilitáció ellen dolgozna az apparátusomban. Ha lenne is ilyen, akkor az már nem dolgozna nálunk – válaszolt. Persányi Miklós elmondta: idén elkészül a Duna középtávú átfogó rehabilitációs terve, amelyet 2007-ben indítanának útjára. Megtörténne a Nagymaros fölötti szakasz árvízi rendezése, illetve az Al-Duna mellékágainak az ökológiai helyreállítása.
Kérdésünkre, hogy miként egyeztethető össze mindez azokkal az uniós tervekkel, amelyek a hajózás érdekében – a környezetvédők félelme szerint – egyfajta csatornává alakítanák a folyót, a miniszter úgy felelt: az a projekt a gazdasági és közlekedési tárcára tartozik, ám amíg ő a környezetvédelmi terület vezetője a kormányban, olyan fejlesztés nem történhet, amely a Duna és az ártér élővilágának pusztulásával járna. Persányi azt is elmondta: csupán elvi esélyt lát a szigetközi folyószakasz sorsának rendezésére, mert Szlovákia és Magyarország még messze áll a megegyezéstől a bősi vitában.
– Nagyon érdekesnek, kicsit furcsának, de végül is örvendetesnek tartom azt, hogy az a hely, amelyhez húszéves szorongásaim fűzödnek, most kerti ünnepély színhelye lett – felelte Karátson Gábor, a Duna-mozgalom egyik alapítója arra a kérdésünkre: mit jelent számára fát ültetni a körgát helyén. Hozzátette: a mostani szép gesztus ellenére nem felejthetjük el, hogy a kormány korántsem tesz meg mindent a bősi vita rendezéséért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.