Intifáda Nyugat-Szaharában

2005. 07. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A figyelem középpontjába került Marokkó, miután sorra fordítja vissza a Nyugat-Szaharába utazó nemzetközi küldöttségeket, július közepéig hat delegáció jutott erre a sorsra. A helyi lakosok fegyveres szervezete, a Polisario néhány hónapja ugyanis helyi intifádával fenyegette meg Marokkót, ha nem állapodik meg vele a vitatott terület ügyének tartós rendezéséről. Május végén elkezdődött a lázadás, és a marokkói rendőrség minden alkalommal szétverte a marokkói megszállás ellen tüntetőket.
Miközben 1975 novemberében Francisco Franco, a spanyol diktátor egy madridi kórházban haldokolt, II. Hasszán marokkói uralkodó kihasználta a kedvező alkalmat – a spanyol állam átmeneti döntésképtelenségét –, és 350 ezer marokkói földműves segítségével bevonult Spanyol-Szaharába, az akkor még spanyol gyarmatnak számító területre. A ravasz marokkói király a Zöld menetelés néven elhíresült akcióval elfoglalta a foszfátban, vasban, halászhelyekben – és valószínűleg kőolajban is – gazdag területet, és az 1975-ös madridi egyezményben később be nem tartott ígéretekkel szerelte le a tiltakozó érdekelt feleket: Spanyolországot és Mauritániát (népszavazás a hovatartozásról, önrendelkezési jog megadása a nyugat-szaharaiaknak). Csakhogy ebből a megállapodásból épp azok maradtak ki, akikről döntöttek: az 1973-ban megalakult Polisario. A helyi lakosok fegyveres szervezete Algériától és Líbiától kapott segítséget, és 1974-ben háborút indított az igazságos rendezésért. Csak az ENSZ közvetítésével sikerült véget vetni a tizenhét évig tartó háborúnak 1991-ben, de addigra két részre szakadt az 1976-ban kikiáltott Szaharai Arab Demokratikus Köztársaság: területének tíz százalékát Mauritánia tartja ellenőrzése alatt, a többit pedig Marokkó foglalta el. A kárvallott szaharaiak nagy része maradt, de sokan elmenekültek – főleg a szomszédos Marokkóba, Mauritániába és Algériába. A csatazaj elülte után az ENSZ több béketervezetet javasolt a feleknek, de Marokkó ezeket elutasította. A terület hovatartozásának, illetve igazgatásának rendezetlensége – Spanyolország még de jure, Marokkó már de facto gyakorolja ez utóbbi jogot – egyre több nézeteltérésre ad okot Spanyolország és Marokkó között.
A megoldásban döntő szerepet játszik a térség viszonya az USA-hoz, és csaknem valamennyi érdekelt fél szövetségesének számít. (Marokkó tavaly kötött szabadkereskedelmi megállapodást az USA-val, ami csak a hű szövetségeseknek kijáró kiváltság, a térségben ilyet eddig csak Izrael és Jordánia köthetett Washingtonnal.) VI. Mohamed, Marokkó uralkodója és a Polisario vezetője, Mohamed Abdelaziz szintén keresi az USA támogatását. A királyság előnyösebb helyzetben van, mert a Polisario megbízottai eddig csak éttermekben tárgyalhattak a nagyhatalom képviselőivel. Az Egyesült Államok 2001. szeptember 11-e után már nem hagyhatja ki Algériát a terroristaellenes küzdelemből.
Az USA gazdaságilag szeretné egyesíteni Észak-Afrika államainak többségét, és biztosítani akarja magának az itt felfedezendő kőolaj-, illetve földgázkincset. Ez azonban lassú folyamat. Az észak-amerikai cégek Észak- és Nyugat-Afrika partjai mentén végeznek fúrásokat, s ha valóban nagy mennyiségű olajat vagy földgázt találnak, előbb-utóbb napirendre kell tűzni Nyugat-Szahara ügyét, mert a rendezetlen helyzet most már veszélybe sodorhatja a térség stabilitását is.
A legfrissebb hírek szerint egy húszéves letartóztatott tüntető a napokban belehalt sérüléseibe. Ha valóban meghalt, ő a helyi intifáda első halottja. De nem csak ez a tény teszi feszültté a helyzetet: kedden hozta nyilvánosságra a marokkói sajtó, hogy múlt héten csütörtökön bomba robbant El-Aaiúnban, amire még sohasem volt példa Nyugat-Szaharában. A marokkói hatóságok a Polisariót gyanúsítják, a szaharai szervezet pedig a megszálló marokkói hatóságokat vádolja provokációval. A helyzet elfajulását megelőzendő, Kofi Annan kedden végre kinevezte új megbízottját a nyugat-szaharai kérdés rendezésére, a holland Peter van Walsumot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.