Nem a várt időben, de az elemzők által megjósolt 19 500 pont körül korrigált a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX. A hét csökkenéssel kezdődött, a BUX nyitáskor még javában pluszt mutatott, majd a trend gyors ütemben váltott. A BUX-ot a negatív irány szinte a kereskedés teljes hosszában végigkísérte. Napi mélypontját 19 199 ponton érte el, ezt a szintet zárás előtt két órával érintette az indikátor, amely pontról nagyon már nem tudott elrugaszkodni.
A napi legalacsonyabb értéknél 17 ponttal jobban, a szombatinál viszont 231,17 ponttal rosszabban, 19 216,34 ponton zárt a BUX. A visszaesést főként a Mol- és az OTP-papírok korrekciója okozta. A tőzsde forgalma árfolyamértéken számítva alig haladta meg a 10,1 milliárd forintot, ebből négymilliárdot az OTP-papírokra, 3,2 milliárdot a Mol részvényeire kötöttek.
A vezető részvényeknél jelentkező megosztottság nem egyenlítődött ki, a javuló MTelekom 1,75 százalékkal, a szintén erősödő Richter 0,08 százalékkal próbálta ellensúlyozni a Mol 2,68 százalékos és az OTP 1,96 százalékos beesését. Lefelé mozgott a TVK, a BorsodChem, az Antenna Hungária és az FHB is, sőt az Egis ára sem tudta követni a minimálisan dráguló Richter növekedését. Elemzők jelezték, hogy a tegnapi napon a befektetők nem voltak túl aktívak: a héten megjelenő makrogazdasági adatokra figyeltek, s a nyári szabadságolások is elkezdődtek, ami alacsony forgalmat indukált a piacokon.
Tegnap a Brau Union Rt. jelezte, hogy kérelmezte a Budapesti Értéktőzsde Rt.-nél részvényeinek tőzsdei kivezetését és terméklistáról való törlését. A Brau Union elsőbbségi részvényeivel utoljára július 13-án lehet kereskedni. A soproni sörtársaság főtulajdonosa, a Heineken-csoporthoz tartozó és a Brau Union Hungária Sörgyárak Rt.-ben 99,15 százalék szavazati joggal rendelkező Brau Immobilien GmbH tőzsdei vételi ajánlatot tett, amely július 1-jén lezárult. Az ajánlattevő július 7-én igazolta, hogy az ajánlatot elfogadóknak kifizette a részvények ellenértékét, így a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója határozott a Brau-részvények törléséről. Hasonló döntést hozott a Zalakerámia igazgatósága is azzal a különbséggel, hogy a kerámiagyártó céget a főtulajdonos, a Lasselsberger Kft. zártkörűvé alakítja, ami automatikus tőzsdei kivezetést eredményez.
A zártkörűvé tétel előtt a Lasselsberger 2350 forintot fizet a még közkézen forgó Zalakerámia-részvényekért. A bankközi devizapiacon a forint erősödött, az eurót 247,05–247,35 forinton jegyezték, ami csupán 0,35 forinttal volt gyengébb pénteki értékénél. A piacon eseménytelen és alacsony forgalmú kereskedésről számoltak be a kereskedők, az euró a 246,90–247,40 forint közötti szűk sávban változott – írta az MTI–Eco.
A kelet-európai térség tőzsdéi változatos képet mutattak, az orosz RTS és a cseh PX erősödött, míg a varsói WIG minimálisan, 0,1 százalékkal csökkent. Határozott irány alakult ki viszont a nyugat-európai és az amerikai parketteken, a befektetők a Dennis hurrikán hatásait figyelve optimistán vásárolták a részvényeket. Tokióban a Nikkei 225 index is javulóban volt, mivel a japán vezető részvények körül megjelentek a vevők. A fejlett elektronikai cikkeket gyártó és a technológiai szektor mellett a gyengülő olajáraknak köszönhetően a vegyipari cégek is drágulhattak. A 225 részvény indikátora 0,94 százalékkal emelkedett.
Újabb részletek derültek ki a budapesti hajóbalesetről, óriási az anyagi kár