Meglepő konfliktus kezdődött nemrég két spanyol tartomány között, és a jelek szerint nem fog hamarosan befejeződni, sőt valószínű, hogy máshol is folytatódik. Kasztília-La Mancha és Murcia került szembe egymással, mert az előbbi sokallja a délkeleti országrésznek ítélt vízmennyiséget.
A Földközi-tenger partján elterülő Murcia segítségre szorul vízellátásban, és a Zapatero-kormány múlt heti döntése alapján évi 43 hektoköbméter vizet kell átemelni a kasztíliai tartomány folyójából, a Tajóból a Segurába, a helyi folyóba. Murcia azonban kevesli ezt. Erre a vízadásra kötelezett tartomány vezetője titokban légi felvételeket készített a murciai víztározók százairól, mert attól tart, hogy a vizet nem arra fogják felhasználni, amire adják. Meghatározták, mennyit kell öntözésre, illetve mindennapi használatra biztosítani, ám nem állapodtak meg ennek ellenőrzéséről. Nem csoda, hogy a fényképek közzététele után ki is robbant a konfliktus. A víztározók építése azonban sokba kerül, és tovább rontja a térség szociális állapotait, mert ilyen tározót csak a tehetősek engedhetnek meg maguknak. Bonyolítja a helyzetet, hogy Kasztíliában a vezetés baloldali, Murciában pedig néppárti.
Fogytán tehát az édesvíz Spanyolországban a globális felmelegedés és az országot sújtó több évtizedes aszály miatt. Tovább rontja a helyzetet, hogy a turizmus szükségletei is növelték az édesvíz felhasználását. Márpedig Spanyolország vízháztartását éppen ez a három tényező veszélyezteti leginkább. Az utóbbi két évben újra elmaradt az elegendő őszi-téli csapadék, és hirtelen húsz százalékkal csökkentek a víztartalékok. Még a mocsarak is kiszáradtak a folyamatos meleg miatt. A spanyol kormányok terveket dolgoztak ki, de ezeket természetesen nem minden érdekelt tartomány fogadta el, köztük a két legszárazabb országrész, az északi Aragónia és Murcia.
Az Aznar-kormány 2001-ben dolgozta ki és fogadta el a nemzeti vízgazdálkodási tervet, ám sértette az Európai Unió vízfelhasználásra vonatkozó előírásait. Tavaly, Zapatero kormányra kerülésével újból módosítottak rajta, sőt az idén májusban hagyta jóvá a baloldali kormány Európa legnagyobb tengervíz-sótalanító üzemét. Ez ellen az előbb említett tartomány vezetője tiltakozott, mondván, Kaliforniában éppen felszámolják, és Szaúd-Arábiába telepítik az ottani üzemet, mert szennyezi a környezetet, és drága. Katalónia néhány éve még azzal a gondolattal is kacérkodott, hogy a franciaországi Rhőne déli folyásából vezessenek át vizet a vízben szűkölködő térségekbe. De ennek tetemes költségeit nem vállalta a spanyol kormány, pedig Lionel Jospin akkori miniszterelnök is pártolta az elképzelést.
Ajánlja magát a MÁV az EFOTT-ra utazóknak
