Körbetartozás terheli a magyar gazdaságot

Romló fizetési morál és a körbetartozás – régi-új folyamatok terhelik a gazdaság vállalati szegmensét. Leginkább a kis- és közepes vállalkozások az érintettek: behajthatatlan követelései elérik a forgalom húsz százalékát. S miután ekkora nyereséghányaddal dolgoznak, ez már a létüket veszélyezteti.

2005. 07. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén tovább romlott a fizetési morál Magyarországon. A Coface nemzetközi hitelbiztosító adatai szerint a fizetési index ma már megközelíti a száz napot, s ez bizony jelentős romlás az év eleji, amúgy akkor is rossznak minősített 81 naphoz képest. A vizsgálat szerint eltűntek a „késve, de biztosan fizető” ügyfelek a magyar gazdaságból, most a legtöbben késve, és egyáltalán nem biztosan fizetnek – fejtette ki a Napi Gazdaságnak Micheal C. Szabó, a Coface Interdirect Hungary képviselet igazgatója. A kelet-közép-európai régió többi országában egyébként mindenhol jobb a Coface fizetési mutatója, mint Magyarországon. Ráadásul Lengyelországban és Szlovákiában még javul is az index, amely mélyen alatta marad a világátlagnak. A régebbi EU-tagok közül Portugália indexe ugyan folyamatosan a világátlag felett van, de az ottani üzleti szokásoknak ez teljesen megfelel, miközben emellett lassan negyedik éve javul a mutatójuk. A Coface-nél mind több előzetes tájékoztatást kapnak a számlák késedelmes fizetéséről, s a kintlevőségeket kezelő csoportjuk is folyamatosan erősödő trendről, gyarapodó kárbejelentésekről ad számot. Az eddig 60-70 napra még fizető cégek ma már behajtási ügyekben szerepelnek.
A romló fizetési morállal párhuzamosan duzzad a magyar gazdaságban a körbetartozások állománya. Az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet becslése alapján akár a több tíz milliárd forintot is elérheti a körbetartozások mértéke – nemzetgazdasági, de már ágazati szinten is. Leginkább a kis- és közepes vállalatokra jellemző az „egymás hitelezése”. Az egyre duzzadó körbetartozásra utal, hogy a statisztikák alapján növekszik a hosszú lejáratú kötelezettségek aránya. Amíg ez a nagyvállalatoknál a tavalyihoz képest 11 százalékos, addig a közepeseknél 19, a kicsiknél pedig csaknem 28 százalékos az emelkedés mértéke. Egy kamarai felmérés szerint a kisvállalkozások behajthatatlan követelései elérik az árbevételük 15-20 százalékát. S mivel túlnyomórészt ekkora nyereséghányaddal dolgoznak, ez a létüket kérdőjelezi meg. Persze feltűnő az is, hogy a körbetartozás alakulásában számottevő szerepük van az állami tulajdonban lévő vállalatoknak is. Ugyanakkor a fizetési fegyelem javulásában sokat segítene a bankok hitelminősítő szisztémájához hasonló szűrőrendszer kidolgozása és életbeléptetése. Ám addig is az tanácsolható a leendő üzleti partnereknek, hogy mielőtt szerződést kötnének, „térképezzék” fel egymást.
Az ágazatok közül egyértelműen az építőipar számít a nagy vesztesnek. Az építőipari cégek közül ugyanis egyre több vállalkozás juthat csődbe a piac telítettsége miatt, gyakori a körbetartozás és sok az eladatlan lakás. Amúgy a szektorban a körbetartozás nem új keletű, de az utóbbi időben a nemzetgazdaságot és egyben az építési beruházásokat érintő restrikciós intézkedések folytán a helyzet gyorsan romlott. Becslések szerint a körbetartozás az építési szektorban már eléri a 60-70 milliárdot is, a be nem hajható követelések összege pedig csak az építőanyag kereskedőknél 5-6 milliárd forintot tesz ki. A pénzügyi fegyelem lazulásának közgazdaságtani „alapja” is van. Miközben egyre csökken a megrendelések száma, még mindig túl sok cég foglalkozik például magasépítéssel. Az ágazat képviselői az osztrák példával érvelnek. Ausztriában összesen nyolcezer építőipari vállalkozás tevékenykedik, hazánkban viszont több mint tízszer ennyi: hozzávetőleg 80 ezer céget tartanak nyilván ebben a vállalati szegmensben.
Ráadásul az építőipari vállalkozások száma az előrejelzések szerint tovább nőhet. Ha ugyanis egy nagyobb társaság valamiért csődbe jut, dolgozói általában több kisebb, újonnan alapított vállalkozás tagjaiként továbbműködnek.
A tapasztalatok alapján a lakáspiacot is nyomja a „krónikus körbetartozás”: elhúzódó kivitelezés és kicsúszó átadási határidő jellemzi az adásvételek mechanizmusát. Mivel az építőipari cégeknek nincs elég befektethető tőkéjük, ezért először a még el sem kezdett lakások legalább felét értékesíteni kell, s abból majd ki tudják fizetni a hátralevő munkákat. A folyamat könnyen megérthető: a pangó piac miatt egyre nehezebb a lakásokat értékesíteni, az épületekben fekvő forgótőke később transzformálódik pénztőkévé, a befektető pedig nem tud fizetni alvállalkozóinak. Így egy körbetartozási lánc alakul ki, amely az egész ágazatot lehetetlen helyzetbe hozza. A piac lanyhulása és a nehézkes hitelfelvétel miatt nehezen kerül friss pénz a körforgásba, amely tovább lendítené az akadozó gépezetet.
S hogy mi a megoldás? A fizetésképtelenség, ezzel együtt a vállalati körbetartozás csökkentésére igazából egyetlen hatásos módszer létezik: gazdaságélénkítő programokat – infrastrukturális fejlesztéseket, kis- és közepes vállalkozások finanszírozását elősegítő projekteket – kellene indítani. Ugyanis ha pörög a gazdaság, a vállalatoknak is jól megy.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.