Péntekre várták az elemzők a korrekciót, de az akkor még váratott magára, viszont tegnap a BUX 123,49 pontnyit hanyatlott, ami egyben a profitkivonás első jele volt. A magyar tőzsdemutató már nyitáskor csökkenést jelzett, majd a veszteségét tovább növelte. Néhány javítási próbálkozást követve az index megadta magát az eladói nyomásnak, s 19 123 pontig zuhant. Már korábban jelezték az elemzők, hogy a 19 ezer pontos határ olyan szint, ahol a befektetők programozott (már előre megtett) ajánlataikkal leronthatják a piac növekedését, de hasonlóan a vezető részvények árfolyamai is korlátot szabtak. Ennek ugyan ellentmondott a Mol árfolyamának tegnapi emelkedése, de a trend azt mutatta, hogy a Richter esetében a 32 ezer forintos határ is egy sokáig ostromolható szint lehet.
Átlagos, 22 milliárd forintos forgalom mellett folyt tegnap a pesti kereskedés, a vezető részvények közül a legnagyobb érdeklődés (11 milliárd forintnyi) a 95 forinttal dráguló Mol iránt jelentkezett. Az olajipari papírok árfolyamát az a pletyka mozgatta, hogy a gázüzletág eladását az Európai Unió kartellügyi hivatala várhatóan jóváhagyja. Amennyiben igent mond a brüsszeli hatóság, a Mol kurzusa akár a 18 ezer forintos határt is átlépheti. Hatott a Molra az olajár emelkedése is: szakértők szerint egy újabb drágulási hullám akár 60 dolláros hordónkénti ár fölé is lódíthatja a folyékony arany árát, ami az olajipari szektor számára igen kedvező lehet.
A Mol drágulásával ellentétben az OTP 100 forinttal, a Richter 395 forinttal, az MTelekom 10 forinttal gyengült. Lefelé mozgott a legtöbb kis forgalmú részvény is: a TVK 60 forinttal, a Rába 10 forinttal, az Egis 195 forinttal lett olcsóbb. Az Antenna Hungária 5 forinttal, az FHB 3 forinttal javított hétfői árán. A nap vesztese a Synergon lett 2,26 százalékos zuhanásával.
A bankközi devizapiacon a forint az euróval szemben minimálisan gyengült. A BÉT zárásakor az eurót 247,50–247,60 forinton jegyezték, szemben a hétfői 247,05–247,15 forintos árral. Az üzletkötők alacsony fogalomról számoltak be. A régió valutái iránt alig volt érdeklődés, a nemzetközi piacokon az euró/dollár mozgását kísérte kitüntetett figyelem. A portfolio.hu információi szerint egy nagyobb amerikai bank jelentős forintpozíciót zárt ma a piacon (eladás), illetve a zloty is húzta a magyar fizetőeszközt a gyengülés irányába. A forint azonban összességében csak kisebb gyengüléseket mutatott a nap során, a vételi erők ellensúlyozni tudták a nyomást.
Iránytalanság jelentkezett tegnap a nemzetközi tőkepiacokon, a Nikkei minimális mértékben gyengült, ezzel szemben a DAX 0,43 százalékkal csökkent, függetlenül attól, hogy a Lufthansa megkapta az uniós jóváhagyást a Swiss átvételéhez. A londoni FTSE szembe tudott menni a gyengülő irányzatokkal, s negyed százalék körüli növekedéssel zárt. A brit piacra hatást gyakorolt a héten először kinyitó amerikai börzék, amelyek jelentős megugrásokkal kezdtek.
A tengerentúlon a vállalati hírek és a dráguló olajár miatt a befektetők optimista hangulatban kezdték a heti kereskedést. Bár nyitás előtt a határidős részvénymutatók gyengülést jósoltak, az olajár minden problémát megoldott.
Cáfolja az államtitkár Magyar Péter vádjait