Ötszáz kosztümös szereplővel huszonegyedik alkalommal rendezik meg a Visegrádi nemzetközi palotajátékokat mától vasárnapig. Az 1335. év meghatározó volt Visegrád történelmében: Károly Róbert magyar király vendégül látta Kázmér lengyel és János cseh királyt, illetve a német lovagrend küldöttségét. Cseke László, a Szent György Lovagrend főkapitánya lapunknak elmondta: a háromnapos rendezvényen erre a találkozóra emlékeznek. A lovagi tornák helyszíne nem változott, hétszáz évvel ezelőtt ugyanott vívtak a lovagok, mint most. A színpompás felvonulások mellett – amelyeken természetesen a királyok és kíséretük vesz részt – egymást érik a programok. Lesz íjászverseny, Toldi-viadal, középkori vásár, gyermekjátszóház, babakiállítás és kézműves-foglalkozás. A XIV–XV. századi katonai táborban ki lehet próbálni a lovaglást, az íjászatot és a lándzsavetést. A színpadon vásári komédiások, történelmi táncbemutatók, régi zenei koncertek váltják egymást.
A középkori labdajátékokon két csapat verseng azért, hogy faütőkkel a két lándzsával jelzett kapuba üssön egy lószőrrel kitömött labdát. A buszkasit két lovas csapat játssza, mindenki azon van, hogy egy levágott kecskét vagy birkát – jelen esetben kitömött báránybőrt – megszerezzen, és az ellenfél kapujába juttasson.
A lovagi hétpróba résztvevői íjászatban, csatacsillagdobásban, fegyveres futásban, lándzsavetésben, birkózásban, falra futásban és úszásban mérik össze erejüket, a nyertes egy hátaslóval lesz gazdagabb. A palotajátékokon többek között a csallóközi lovász-íjászok, a kisújszállási számszeríjászok vesznek részt, de érkeznek Debrecenből, Diósdról, Szentesről és Nagyvázsonyból is kosztümös szereplők.
Bánki Erik: Magyarország meg tudja csinálni! - videó