Kovács József, a Paksi Atomerőmű Rt. vezérigazgatója tegnap bejelentette, hogy a TVEL dimitrovgrádi telephelyén a paksi erőmű hatvan munkatársát képezték ki az üzemben két évvel ezelőtt keletkezett súlyos üzemzavar helyreállítási feladataira. Mivel a napokban az Országos Atomenergia Hivatal megadta az elvi engedélyt a munkálatokra, a műveletek következő lépése az üzemzavar során megsérült fűtőelemek eltávolítására szolgáló főberendezések gyártása és szállítása lesz Oroszországból. Ezután Magyarországon gyártják a helyreállításhoz szükséges további kiegészítő berendezéseket.
Létrehozzák a kettes blokk méretazonos makettjét az erőműben, ahol a szakemberek gyakorolhatják a sugárzó hulladékok eltávolítását. Ezt követően kérik meg az engedélyt a konkrét munkálatokhoz, majd elkezdik a berendezések helyszíni szerelését, amit újabb próbák követnek majd. Ebből az következik, hogy előreláthatólag ebben a választási ciklusban már nem fejezik be a helyreállítást.
Két évvel ezelőtt az erőmű kettes blokkjában keletkezett üzemzavar miatt 30 üzemanyag-kazetta sérült meg, több tonna sugárzó hulladékot hagyva maga után a reaktor közelében. Az orosz TVEL cég 4,5 millió dollárért vállalta a sérült fűtőelemek eltávolítását. A hatóságok szerint a helyreállítás minimális környezetterheléssel jár, sem az erőmű környezetét, sem a bent dolgozókat nem éri nagyobb sugárzás a megengedettnél – állította Kovács.
Félmilliárd „atomfalvaknak”. Közel félmilliárd forinttal támogatja a kis és közepes aktivitású atomhulladékok Bátaapátiba tervezett tárolójának körzetében lévő 26 település uniós pályázatainak önrészét a Paksi Atomerőmű Rt. A támogatásokról kuratórium dönt majd, a forrásokat az erőmű költségeinek átcsoportosításával teremtik elő.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal