Minősített rizikófaktor

2005. 07. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó átlag a magyar gazdaságnak: a Népszabadság szombati száma alapján négyesre lehet értékelni hazánk gazdasági produktumát. Büszkélkedni alig van mivel, ám szégyenkezni nincs igazán ok – derül ki a lapból, amely ugyanakkor elismeri: a pénzügyi egyensúlyban nyújtja a leggyengébb teljesítményt a magyar gazdaság, amelynek átlagosztályzata még így is jó – legalábbis a Népszabadság bizonyítványa szerint. A szóban forgó oklevél természetesen politikai okból született meg: összehasonlítani különböző makrogazdasági mutatók (növekedés, infláció, egyensúly, életszínvonal, munkanélküliség, tőkebeáramlás, beruházások, adószint és tőkepiacok) alapján az Orbán- és a Gyurcsány-kormány produktumát a két politikus vitája után. Mi is erre vállalkozunk. De kizárólag a külföld, a nemzetközi szervezetek véleményére hagyatkozunk. Ez szerintünk nemcsak elegánsabb, hanem praktikusabb is.
Részint azért, mert a magyar gazdaság úgynevezett világpiaci kitettsége már „kóros” is – a GDP 80 százaléka az exportból tevődik össze –, másrészt pedig az ország, eladósodása folytán, sajnos a külföldi finanszírozóktól függ.
OECD: túl magas a költségvetési hiány. Magyarországnak a közkiadások határozottabb visszafogásával kellene megakadályoznia az államháztartás hiányának a terv feletti növekedését és azt, hogy ezzel veszélyeztessék az euró bevezetésének elhalasztását – olvasható a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet jelentésében. Az OECD megjegyzi, hogy várhatóan Magyarország európai pénzügyi rendszerhez való csatlakozásának idejét 2010-re tolják ki, miután a költségvetés hiánya igen magas. Az OECD a pénzügyi egyensúlyi célokat a korábbi teljesítés fényében „nagyra törőeknek” minősíti, és megjegyzi, hogy fennáll azok teljesítésének elmaradása, ha a pénzügyi reformok nem szabályozzák a kiadáscsökkentéseket.
IMF: kockázatok és lassuló növekedés. Magyarország idei növekedése 3,4 százalékra csökken a tavalyi 4 százalékról – véli a Nemzetközi Valutaalap (IMF). A washingtoni székhelyű szervezet szerint kockázatot jelent a magas fizetési deficit, valamint az államháztartási hiány. Az IMF felszólítja a magyar kormányt arra, hogy gyorsan cselekedjen az államháztartási hiány visszaszorítása érdekében. Az IMF szakértői szerint a Magyarország előtt álló legfontosabb kihívás az, hogy sikerül-e kézben tartani a költségvetési politikát, hozzátéve, hogy óvatos költségvetési politikát kell folytatni, és elsősorban az inflációra és nem a nemzeti valuta árfolyamának a stabilizálására kell összpontosítani. Egyébként a Pénzügyminisztérium honlapján is olvasható anyag egyértelműen rávilágít: léteznek kockázatok, jelentős a folyó fizetési mérleg és a költségvetés hiánya, Magyarország növekedési potenciálja és teljesítménye is visszaesett. Az IMF előrejelzése alapján a GDP-növekedés az idén 3,4 százalék, az infláció 4 százalék lesz Magyarországon. Az államháztartási hiány a GDP 4,7 százaléka lesz, míg az adósságállomány a GDP 59,9 százalékára rúg majd. Amúgy a valutaalap elégedetlen a foglalkoztatás alacsony szintjével is, szakértői hangsúlyozzák: az egészségügy és az oktatási ágazat kiadáscsökkentő reformja mellett egy széles körű, alacsonyabb adókulcsokra és szélesebb adóalapra épülő adóreform szükséges. Az IMF-igazgatók óvatosságra intenek az állam és a magánszektor társulásai (PPP) vonatkozásában. Figyelmeztetnek, hogy ha Magyarország ad hoc számviteli és kiadáscsökkentő intézkedésekkel próbálja teljesíteni a maastrichti feltételeket, növeli annak kockázatát, hogy túlzott mértékű, valós költségvetési hiánnyal lép be az euróövezetbe.
Fitch Ratings, Standard & Poor’s: visszaminősítés. Tavasszal a Standard & Poor’s volt a második nagy nemzetközi hitelminősítő, amelyik rontotta hazánk forintadósságának besorolását. Január 12-én a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő csökkentette az addigi „A plusz”-ról „A”-ra a forintadósság besorolását azzal az indokkal, hogy a jelentős és makacs költségvetési deficit növelte az államadósságot, kibillentette egyensúlyából a gazdaságot.
Európai Bizottság, Ecofin: eljárás hazánk ellen. A magas költségvetési hiány miatt márciusban „túlzottdeficit-eljárást” indított az Ecofin, az uniós pénzügyminiszterek tanácsa Magyarország ellen. Korábban pedig az Európai Bizottság marasztalta el ugyancsak ebben a témakörben hazánkat. Ráadásul Magyarország az egyetlen olyan állam, amely az önmaga által kijelölt hiánycélt sem képes elérni. S miközben számos tagállam küzd fiskális gondokkal, a magyar kormány számára július 8-ával konkrét határidőt szabtak arra, hogy mikorra kell bemutatnia gyakorlati lépéseit.
Összeállításunk a teljesség igénye nélkül készült. Sajnos, mert egész oldalas kollekciókban lehetne taglalni a sodródó, fedezet nélküli gazdaságpolitika eredményeit. Hiszen nyílt titok már az is, hogy a Pénzügyminisztérium által bevezetett kreatív könyvelés – azaz a hiány leplezése trükkökkel – tovább nem tartható. Ám az ország pénzügyi egyensúlyának állapotát illusztrálja az is, hogy ma az adósságteher világranglistáján – az 1980-as évek után – ismét elöl vagyunk: 170 ország között az ötödik helyen. Döbbenetes adat ez, hiszen 1990 óta ahhoz szoktunk, hogy Magyarország a reformországok éllovasa. Mindenben. Hiszen a gazdasági mutatók a legjobb vagy a legjobbak között voltak 2002-ig. A trend megtört. Az utóbbi három év alatt Magyarország a sereghajtók közé került. A makrogazdasági mutatók alapján és a jelentős nemzetközi minősítőintézmények értékelése szerint lefelé csúszunk a lejtőn.
Mint láthatjuk, nem csak a pénzügyi egyensúllyal van a probléma. Például a a kelet- és közép-európai országok gazdasági növekedési ütemét összevetve a KSH adatai szerint hazánkat megelőzi Románia, Lettország, Litvánia, Észtország, Lengyelország és Szlovákia. A lisszaboni folyamat, vagyis a tudásalapú társadalom, versenyképes gazdaság megteremtése érdekében tett lépésekben ugyancsak leköröz bennünket az egész régió. S csodálkozhatunk-e annak a minapi közvélemény-kutatásnak az adatain, amely összeveti az európai polgárok megelégedettségét, s amely szerint a magyarok 64 százaléka elégedetlen életminőségével? Ez is rosszabb, mint a térségbeli adat.
Summa summarum: a nemzetközi szervek a pénzügyi egyensúlytalanság mellett aggasztónak tartják a gazdaság lefékeződését, az alacsony foglalkoztatási mutatókat, valamint gondnak tartják, hogy elmaradt az egészségügy és az oktatási ágazat reformja. Ma már nem az a kérdés, hogy felzárkózunk-e Európa nyugati részéhez, hanem meg tudjuk-e akadályozni leszakadásunkat Ha tehát nem a Népszabadság, hanem az OECD, az IMF, az Ecofin és a nagy hitelminősítők Magyarországra vonatkozó megállapításai, elmarasztalásai és figyelmeztetései kapcsán állítjuk ki az ország gazdaságáról, a kormány gazdaságpolitikájáról a bizonyítványt, a jó osztályzat bizony túllőtt a célon. Az érdemjegy épphogy csak görbül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.