Nyugodtak voltak a tőkepiacok az utóbbi hónapokban. A geopolitikai kockázatokat kiiktatták a befektetők, és vételi megbízásaikkal egyre magasabbra srófolták az árfolyammutatókat. A tegnapi nap azonban minden szempontból történelmi volt. A tőkepiacok mélyrepülése régen nem látott szintet ütött meg, a legnagyobb zuhanást, közel háromszázalékosat a londoni FTSE produkálta.
A londoni Cityben a brókerek azt nyilatkozták, hogy pánikot okozott a parketten a robbantás híre. A brit internetes lapok arról cikkeztek, hogy a részvénypiacon a befektetők eladásai miatt a papírok árai egyre lejjebb zuhantak. Már-már krachról beszéltek a kereskedők – ezt az állítást arra alapozták, hogy amíg a napokban történelmi csúcsokat döntött az FTSE–100 indikátor, az index tegnap 2003-ban mért szintjére zuhant vissza.
Meredek árfolyamzuhanás jelentkezett a német parketten is, a DAX követte a londoni indikátort. Szakértők szerint a frankfurti parketten olyan hírek is napvilágot láttak, hogy a következő napokban a jelentősebb európai városokban hasonló terrorcselekmények várhatók. A tőkepiaci zuhanásokkal szemben a nyersanyagárak viszont komolyabb emelkedéseket produkáltak. Drágult az arany és a platina ára, de hasonlóan nőtt a vasérc világpiaci kurzusa is.
A nyersolajárak tegnap már reggel elérték a hordónkénti 62 dollár feletti szintet is. A londoni események csak tovább erősítették azt a hiedelmet, hogy a részvényekből nyersanyagba érdemes átcsoportosítani a befektetéseket. Ugyanakkor a reggeli eseményeket követően a piacok délutánra némileg konszolidált állapotba kerültek. Az olaj árfolyama 60 dollár alá esett, az FTSE kurzusa „már csak” 1,54 százalékos veszteséget mutatott.
A tőkepiacokon szinte nem volt olyan szektor, amit ne érintett volna a zuhanás. Talán csak a technológiai papírokat kerülte elé a gyengülés. A legnagyobb problémákat a légi szállítási, a turisztikai és a biztosítási piacok jelezték. Szakértők már azt számolják, hogy a biztosítóknak mennyibe kerül a londoni robbantás. Bár azt is érdemes felidézni, hogy 2001 szeptembere óta mindössze 10-20 százalékkal nőtt a biztosítások díjának szintje.
Kepecs Gábor, az Aegon Magyarország és az Aegon Kelet-közép-európai Régió vezérigazgatója az MTI–Ecónak azt nyilatkozta, hogy a biztosítók – hasonlóan a többi tőkepiaci szereplőhöz – igen gyorsan és érzékenyen reagálnak mindenfajta bizonytalanságra, s annak hatása pillanatok alatt megjelenik a díjakban.
A magyar tőzsdén is jelentős áresést okozott a londoni merényletsorozat. A BUX 18 766,07 pontig zuhant, majd a kereskedés nagyobbik részét ismét korrekcióval töltötte. A 834 pontos mínuszból az index végül 205,07 pontnyi veszteségre korrigálta magát, ami 1,05 százalékos csökkenésnek felelt meg. Az első pesti reakció az eladás volt, majd délután már megkezdték a meggyengült részvények visszavásárlását a befektetők, így harmincmilliárd forint feletti forgalom alakult ki a börzén. A vezető részvények mellett a kis forgalmú papírok árai is gyengültek, de zárásra a legtöbb részvény áránál minimálisra mérséklődött a csökkenés.
A nap vesztese az MTelekom, a Rába, az OTP és az FHB lett. A Mol 100 forinttal próbálta a többi blue chip beesését ellensúlyozni. A devizapiacokon a kezdeti pánik után megnyugodtak a kedélyek, a befektetők a brit font eladása és a svájci frank vétele mellett tették le voksukat.
A pesti piacon a forint az euróval szemben 0,40 forintot gyengült, de napközben a hazai fizetőeszköz egyforintnyi veszteséget is mutatott.
Tartanak Brüsszelben a Patrióták megjelenésétől