Periférián

2005. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzetközi szervezetek (OECD, IMF) és az Európai Unió testületei (Európai Bizottság, pénzügyminiszterek tanácsa) után példátlanul erőteljes figyelmeztetésben részesítette a Magyar Európai Üzleti Tanács is a kormányzat gazdaságpolitikáját. A legjelentősebb magyarországi, európai székhelyű multinacionális cégek vezetői szerint tavaly az ország nemhogy felzárkózott volna, hanem lemaradt a világtendenciától. Olyannyira, hogy a magas közterhek miatt több összevont, jelentős regionális beruházás már nem hazánkban valósul meg. Pillanatnyilag az irányítási viszonyok kaotikus képet mutatnak Magyarország kormányzati rendszerében – olvasható még az anyagban, melynek megállapításai egybecsengnek a Világgazdaság és az ICEG felzárkózási mutatójával is. Utóbbi azt fejezi ki, hogy instabil a költségvetés, és az ebből adódó külső egyensúlyproblémák a felelősek a rossz eredményért.
Ráadásul a friss elemzés teljesen formabontó: kizárólag itteni cégvezetők véleményét tükrözi. Ha valaki veszi a fáradságot és összeveti a tekintélyes nyugati kutatóközpontok megállapításait a magyarországi menedzserek megállapításaival, arra a következtetésre jut, hogy nagy lehet a baj, mert amit eddig a nyugati befektetők, elemzők, bankárok, illetve uniós politikusok írtak-mondtak-jelentettek, nos, azok voltak a „lightos” verziók.
Hiszen nem a körbetartozással terhelt és hitelképtelen hazai kisvállalkozók panaszkodnak a szóban forgó felmérésben, hanem a multicégek itteni képviselői. Mellesleg ezek a túlnyomórészt külföldi tulajdonban lévő vállalatok idén több mint harmincmilliárdos állami apanázsban is részesülnek, amennyiben helytállók a Népszabadság korábbi információi.
A gondot tehát növeli, hogy pénzügyi egyensúlytalanság (magas államháztartási hiány, dagadó államadósság) mellett teljesen lemaradtunk a régiós vetélkedésben. A kettő még egymást is gyengíti, míg az uniós csatlakozástól remélt gazdasági csoda valahogy nem akar beteljesedni. Amennyiben hihetünk a szemünknek, a spanyol és az ír sikertörténet lelkesítő ereje is jócskán megkopott, hiszen az uniós fejlesztési forrásoknak csak a töredéke áll rendelkezésünkre, és azok is megkésve jutnak el a nyertes pályázókhoz. Panganak legnagyobb exportpiacaink is, de a távolabbi kilátások sem jobbak. Nincsenek új és fizetőképes piacok, a folyamatosan lassuló belső fogyasztás pedig nem serkenti a keresletet. A hazai kis- és középvállalkozói szektor – híján az állami programoknak – egyelőre kivár, de az egyes nemzetgazdasági ágazatokban tapasztalható „üzemi leállás” ezernyi cég tönkremenetelét okozhatja. A kormányfő egzotikus ázsiai körútja aligha lendíti fel a kivitelre termelő cégek megrendeléseit: valószínűleg nem a vietnami projektek pörgetik fel magasabb fordulatszámra a magyar gazdaság motorját. Eközben az elmúlt három évben, közigazgatási reform címén, többszörösére duzzasztott – mellesleg európai uniós viszonylatban kirívóan magas – állami bürokrácia leépítése is napirendre került: ekkora adminisztrációt már nem bír el az államkassza.
Ne feledjük, hogy Magyarország a legutóbbi választások előtti utolsó békeévben, 2001-ben még a régió országainak élvonalába tartozott. Akkor a rangsort Szlovénia vezette, mi voltunk a másodikok. Jelenleg a dobogó második fokán Csehország áll, a bronzérem pedig Észtországnak jut. Magyarország a régiós mezőnyben csak Lettországot és Litvániát előzi meg. Vagyis már nem az a kérdés, hogy felzárkózunk-e Európa nyugati részéhez, hanem az: meg tudjuk-e akadályozni leszakadásunkat.
A multik határozott jelzése erre figyelmeztet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.