Négy bomba robbant tegnap kora reggel a spanyolországi Vizcaya tartomány (Baszkföld) egyik épülő erőművének közelében. Az ETA még időben értesítette az erőművet, így csak anyagi kárt okoztak a robbantások. Amióta Zapatero május közepén elérte, hogy a madridi parlament jóváhagyja a tárgyalásokat a látszólag meggyengült ETA-val, szinte kibékíthetetlen két táborra oszlott a politikai élet és a lakosság. Zapatero saját táborából, a baszk szocialisták egyik tagjától kapta az egyik legkeményebb bírálatot. Rosa Díez figyelmeztette, hogy miután az emlékezetes, választások előtti madridi merénylet segítette kormányra, ugyanúgy megbukhat egy másik következtében, ha tárgyal az ETA-val.
Juan José Ibarretxe, a baszk tartomány elnöke ugyancsak hozzájárult a helyzet bonyolódásához. A minap közölte, hogy titokban mind a szocialisták, mind saját pártja tárgyal a betiltott Batasunával – az ETA politikai szárnyával – a tartomány békéjének tartós megteremtéséről. Ezt később Zapatero és pártja cáfolta, de a spanyol biztonsági szervek nem sokkal később megerősítették Ibarretxe kijelentését. A baszkföldi állapotok azért érdemelnek különleges figyelmet, mert a baszk kormányfő közel jár autonómiát bővítő tervezetének népszavazásra bocsátásához, amit egyik spanyolországi nagy párt sem kíván elfogadni. Egyébként a néppárt tiltakozott a leghevesebben az ETA-val folytatandó tárgyalások ellen Ibarretxe bejelentését követően.
A múlt heti londoni és a tegnapi robbantások – idén az ETA a maival együtt már 19 alkalommal robbantott – azt bizonyítják, hogy korántsem múlt el a Spanyolországot fenyegető terroristaveszély. A félszigeten már két terrorszervezet vetette meg a lábát – az ETA és az al-Kaida –, és ébernek kell lennie a CIA-val és az FBI-jal is együttműködő spanyol biztonsági szerveknek, hiszen másfél hónapja számolt fel a spanyol rendőrség egy öngyilkos merénylőket toborzó terrorista- hálózatot, amelynek tagjai Irakban áldozták fel magukat.
A másik bomba Barcelonában robbant, az Olasz Kultúra Intézetének bejárata előtt. A robbanás csak csekély kárt okozott az épület bejáratában, de könnyebben megsebesítette az egyik tűzszerészt, és megölte a bombakereső kutyát. A barcelonai Olasz Kultúra Intézetének egyik szóvivője elmondta, hogy rajtuk kívül az olasz konzulátus is régóta kap fenyegetéseket, és az elmúlt hetek során többször festettek anarchista jelképeket és jelszavakat az említett épületek falára. Az utóbbi időben mind Itáliában, mind a katalán székhelyen aktívabbak lettek az anarchista csoportok.
Katalónia területén egyébként már évek óta nem robbantak bombák, de az anarchisták feltámadása és a londoni merényletek miatt félő, hogy mások is követik példájukat. Az ETA még tavaly titokban megállapodott a tartomány egyik baloldali kormánypártjával, hogy bizonyos feltételekért cserébe megkíméli a tartományt merényleteitől. (Például kiáll a betiltott Batasuna, vagyis az ETA politikai szárnyának működése mellett.) Az ETA eddig betartotta ígéretét, akárcsak a katalán autonóm baloldali koalíció. José Luís Rodríguez Zapatero mindenesetre nincs irigylésre méltó helyzetben.
Merénylet Libanonban. Megsebesült egy merényletben tegnap reggel Bejrút északi, keresztények lakta külkerületében a távozó libanoni védelmi miniszter, de a hírek szerint nincs életveszélyben. Elias Murr gépkocsioszlopának útjába egy parkoló autóba rejtett robbanószerkezetet helyeztek el. A merényletben két ember meghalt, a miniszter csak könnyebb sérüléseket szenvedett. Murrt, Emile Lahud államfő vejét, aki egyben miniszterelnök-helyettes is, Szíria-barát politikusként tartják számon. (MTI)