Tarolnak a devizaalapú hitelek

Változatlanul népszerűek a devizaalapú kölcsönök: míg két éve a lakossági hitelek tizedét vették fel más valutában, a múlt év végén már 20 százalékos volt az arányuk. A trend töretlen, noha a forint további gyengülésével könnyen pórul járhatnak az euró- és svájcifrank-alapú hitelekben eladósodottak.

2005. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Túlnyomórészt a devizakölcsönök hizlalják hónapról hónapra a lakossági hitelállományt – a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kimutatásai szerint. A folyamatot erősíti, hogy az előző másfél esztendő alatt a lakossági devizahitelek állománya a négyszeresére nőtt, amelynek jelentős részét a lízingcégek közvetítette kölcsönök jelentik. Egyébként a magyar lakosság jellemzően gépkocsivásárláshoz vesz és vett fel devizaalapú hitelt, ebben a körben 70-80 százalékos a nem forintalapú hitelek aránya. A döntések hátterében az áll: a forint- és devizaalapú konstrukciók közötti kamateltérés miatt inkább az olcsóbbnak tűnő devizás hitelt választották mostanáig az ügyfelek, lényegében nem számolva az árfolyamkockázattal.
Banki termékké csak az utóbbi időben váltak; egyre több adós veszi fel svájci frankban és euróban a lakáshitelt – akár tíz-húsz évre is. Bár a lakástámogatási rendszer szigorításának hatására a tavalyi év közepe óta mérséklődött a hitelfelvételi kedv, e szegmensen belül egyértelműen a devizahitelek száma magasabb. Hiába csökkennek tehát a forintkamatok, a devizakölcsönök térhódítása elképesztő méreteket ölt. Pedig a klasszikus közgazdaságtani magyarázat szerint ha a forintkamatok zuhannak, azaz jelentősen mérséklődik a különbség a devizában és a magyar fizetőeszközben felvett kölcsönök terhei között, akkor kevesebben választják majd a devizahitelt. A friss számok azonban rácáfolnak e logikára. A Magyar Nemzeti Bank májusi számai alapján változatlanul a devizahitelek tarolnak.
De miért is gond a devizahitelek vágtatása? Ha a forint/euró árfolyam kedvezőtlenül változik, akkor az adósoknak jövedelmük nagyobb részét kell majd a törlesztésre fordítaniuk. Például egy váratlan és gyors forintgyengülés esetén a törlesztőrészlet olyan magasra emelkedhet, hogy az érintettek nem tudják azt kifizetni. Az ebben rejlő kockázat a bankok számára is jelentős, hiszen nem lesz, aki majd visszafizeti a kihelyezett pénzt. A vállalati szektorban – főként az exportőr cégek esetében – egy forintgyengülés nemcsak a hitelterheket növeli meg, hanem a külföldről származó bevételek ellenértékét is.
A Magyar Nemzeti Bank a hitelintézeteknek azt ajánlja: hívják fel klienseik figyelmét a kockázatokra, s ezzel együtt mérsékeljék a devizakölcsön-felvételi kedvet. A problémát fokozza, hogy néhány bank kifejezetten a devizaalapú kölcsönök javára árazza be termékeit, így azok törlesztőrészletei jóval kedvezőbbek a forintalapú konstrukciókénál. Ezzel szemben nem egy banknál már olcsóbb a forintalapú ingatlankölcsön, ám az ügyfelek egyelőre fittyet hánynak rá.
Euró vagy svájci frank? A felsorolt valutákból az euróalapú konstrukciókat a szakemberek középtávon kevésbé tartják kockázatosnak, tekintettel arra, hogy belátható időn belül – remélhetőleg 2010-ben – Magyarországon is bevezetik a közös európai fizetőeszközt. Más kérdés, hogy jó ideig még nem tudni az átváltás árfolyamát, így ennek bizonytalansága nem kis rizikót csempész ezekbe a módozatokba. Márpedig egy 245 forint/euró árfolyamon felvett 10 millió forintos, tízéves hitelnél például 8000 forinttal dobja meg a havi törlesztőrészletet, ha a forint 260-ig gyengül. Jóllehet az euróalapú hitelek továbbra is kapósak, az MNB anyaga szerint a devizahiteleken belül egyre inkább teret nyernek a svájci frankban nyújtott kölcsönök. Ezek azért kockázatosabbak az euróalapúaknál, mert a svájci frank árfolyama hullámzóbb.

A kockázat a részletekben rejlik. A devizát ugyan vételi árfolyamon kapjuk, ám eladási árfolyamon törlesztünk, a kétféle árfolyam közötti rés 0,2-0,4 százaléktól két-három százalékig terjedhet, és egy tízmilliós hitelnél százezres nagyságú többletköltséget is jelenthet. Nem árt fejben tartani azt sem, hogy az átváltásért különdíjat is felszámol néhány bank, továbbá a devizahitelek havi törlesztőrészletei erősen ingadozhatnak, mert a kamatmozgás is erőteljesebb, mint a forintkölcsönnél. Elméletileg az euró bevezetésével megszűnik az euróhitel árfolyamkockázata, de nem mindegy, hogy a csatlakozási árfolyam következtében mekkora lesz euróban a havi jövedelmünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.