A Nagykörút közelében, a Nyugati pályaudvar melletti posta mögött egyhektárnyi, parlagfűvel benőtt területet kaszáltatott le a tulajdonosa alig néhány órával a türelmi idő lejárta előtt. Vélhetően tudomást szerzett arról a sajtótájékoztatóról, amit a gazzal benőtt telek elé tegnapra hirdetett meg Orosz Sándor, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának MSZP-s alelnöke és Illés Zoltán, a bizottság fideszes tagja. Az egykori MÁV-terület egy ideje magánkézbe került, a főváros szívében viruló parlagfűmezőről a vasúttársaság egyik szakszervezeti vezetője értesítette a Parlagfűmentes Magyarország Egyesületet.
A kapkodás érthető, tegnaptól ugyanis vége a türelmi időnek, a jegyző kényszerkaszálást rendelhet el ott, ahol a tulajdonos nem végezte el a parlagfű-mentesítést – közölte lapunkkal Illés Zoltán. Elmondta: nyolc évbe telt, míg idén tavasszal sikerült bezárni a kiskapukat, és törvénybe iktatni, hogy minden év július elseje után bármikor behatolhatnak a fertőzött területre, hogy lekaszálják a gyomot a tulajdonos értesítése vagy megkeresése nélkül. A birtok gazdájától ezentúl nemcsak a büntetést, hanem a kaszálás költségeit is behajtják.
A külterületeken a földhivatalok és a növény-, talajvédelmi szolgálatok figyelik a parlagfű-mentesítést. Ebben műholdas felvételek is a segítségükre lesznek. Azok alapján ugyanis nemcsak a növény pontos helyét, de tulajdonosát is azonosítani lehet. A viták elkerülése végett a helyszínen fényképeket is készítenek. Az új törvény értelmében akkor is kényszerkaszálást rendelnek el, ha a parlagfű egy adott terület harminc százalékát teszi ki.
A Fidesz szerint folytatnia kellene tevékenységét annak a négypárti testületnek, amely a mostani jogszabályt kidolgozta. Az ellenzéki párt addig is újabb törvényjavaslatot nyújtott be a parlamenthez. Ebben egy eseti bizottság felállítását szorgalmazzák. Illés szükségesnek véli egy kormánybiztos kinevezését is, aki összefogná a különböző tárcák tevékenységét. Megfontolandó és még kidolgozás előtt álló lehetőség, hogy erdősítsék a kihasználatlan, gyommal benőtt területeket.
Az allergia kezelésére szánt gyógyszertámogatás évente 14-15 milliárd forintra rúg. Szakemberek szerint viszont évi 8-9 milliárdból öt esztendő alatt alatt meg lehetne szabadítani az országot a parlagfűtől.
Bánki Erik: Magyarország meg tudja csinálni! - videó