Mindezt a Bild szombati számában fejtette ki a vállalat vezetője, aki cáfolta, hogy a VW menedzsmentje luxusutakat „adományozott” az üzemi tanács tagjainak. Ugyanakkor Pischetsrieder, a VW első számú embere megerősítette: a KPMG könyvvizsgáló szakembereivel készül kivizsgáltatni a botrányt.
Egyébként még pontosan nem tudni, hogy a napokban kirobbant csalási és korrupciós ügy miatt hányan keveredtek gyanúba, ám a volt személyzeti főnök, Helmuth Schuster már távozott a cégtől.
Korábban a német Süddeutsche Zeitung azt írta: az ügy kulcsszereplője, a konszernhez tartozó Skoda egykori személyzeti irányítója több más vezetővel együtt fedőcégekből álló láncot hoztak létre, hogy „lecsippentsenek” a VW-hez kötődő beszállítói szerződésekből. A lap ezt a braunschweigi ügyészségi forrásától tudta meg. A Süddeutsche Zeitung cégen belüli informátorokra hivatkozva közölte: a VW vezetése – fejenként 30 ezer eurót is kitevő – luxusutazásokhoz juttatta az üzemi tanács tagjait, akiknek cserében a testületben a vezetés irányvonala mellett kellett érvelniük.
Eközben szigorú költségtakarékossági programot hirdettek meg a német társaságnál. A menedzsment elnapolta például a döntést az indiai gyárberuházásról, s átdátumozták az angolai összeszerelő üzem tervét is. Az igazgatótanács egyik tagja az FPA-nak annyit árult el: csupán az anyag- és a gyártásvisszafogás kapcsán tervezett takarékossági intézkedésektől a jövő év végére egymilliárd euró megtakarítását remélik. A költségcsökkentés mellett a németek a termékminőséget szeretnék javítani. Az illetékes becslése szerint költségszintjük a nagyobb vetélytársak szintjét 40 százalékkal is meghaladja.
Holnap jön az igazi tél!