Hústartalmú fitneszkolbász, legkedvezőbb percdíjak, megdöbbentően magas kamat: az elmúlt hetekben, a nyári hónapokban jó néhány elmarasztaló határozatot hozott a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenytanácsa. A fogyasztók meghódítására mostanában is gyakran úgy tesznek kísérletet a cégek, hogy elcsábítsák a konkurenciától.
Schobert Norbi, a fitneszsztár dorgálással megúszta, hogy médiavállalkozása és egy húsos cég, a Sole-Meat félrevezető módon írta rá a két cég által forgalmazott húskészítményekre, a Norbi sonkára, párizsira és turistakolbászra, hogy „nem hizlal”, illetve hogy „magas hústartalmú”. A GVH vizsgálata megállapította, hogy ezek a különlegesen egészségesnek reklámozott felvágottak sertésbőrkét is tartalmaztak. A versenyhivatal felfüggesztette az eljárást, mert a cégek vállalták, hogy a jövőben tartózkodnak a félrevezető feliratok elhelyezésétől, és a sertésbőrkét is mellőzik.
A magyar távközlési piac nagy súlyú szereplője a Magyar Telecom – korábban Matáv –, amely az év első negyedévében tévéreklámokban, óriásplakátokon teremtett vásárcsarnoki hangulatot. A reklámok főszereplője, egy fiatalember pedig kofaként hirdette, hogy „ennél kedvezőbben sehol sem talál perceket”. A különféle hirdetési felületeken közzétett üzenetek a nagyközönség fejében összeállva azt az üzenetet hordozták – állította a versenytanács –, hogy ezek az árak a legolcsóbbak. Ez az állítás azonban nem állta meg a helyét ebben az időszakban: a konkurensek közül volt olyan, amelyik olcsóbb percdíjakat kínált. A versenytanács nyolcmillió forintra büntette a telefontársaságot, figyelembe véve, hogy korábban már három alkalommal is elmarasztalta hasonló okok miatt.
A nagyotmondásra más cégek is hajlamosak. „Megdöbbentően magas kamatokkal” kínált megtakarítási betétszámlát a K&H Bank, amelyhez ráadásul futamidő előtt is „kamatveszteség nélkül” fért hozzá a befektető, aki így „bármikor használhatta” a pénzét. A csábító ajánlatot tízmillió forintos bírsággal díjazta a GVH versenytanácsa, mert figyelembe vette a fenti ajánlat úgynevezett apró betűs részét. Ebből ugyanis kiderült, hogy a magas kamat csak magas befektetési összeg után jár, a kamatveszteség csak az első egy-két alkalommal elkerülhető. A nagy cégek mellett egy egészen kis betéti társaság is felkeltette a versenytanács figyelmét. A győri székhelyű vállalkozás ingyenes számítástechnikai tanfolyamot ígért ügyfeleinek, „csak” a vizsgáért kért pénzt.
Mit mutat a bírság összege? A kiszabható bírságok összegének kiszámítása a jogsértés súlyossága és a fennállás időtartama alapján történik. A legsúlyosabb jogsértések közé az árkartellek és a monopolhelyzetű vállalkozások erőfölényes helyzettel való visszaélései tartoznak. A bírság összegének meghatározása során a GVH mérlegeli a súlyosbító körülményeket, mint az ismételt szabályszegés és az enyhítő körülményeket, mint az együttműködési hajlandóság. A bírság a vállalkozás forgalmának tíz százaléka is lehet.