Átmeneti haladék

Átmeneti haladékot kapnak a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató vállalkozások, miután a kormány a jelenleg működő cégeknek csak 2007-ben teszi kötelezővé az új, szigorúbb szabályozás alkalmazását. A miniszter szerint nem költségcsökkentés az új rendszer célja, az érdekképviseletek vezetői kételkednek ebben.

2005. 08. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lehúzhatná a rolót a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató vállalkozások jelentős része, ha már januárban kötelezően életbe lépnének annak a rendeletnek az előírásai, amelyet a napokban fogadott el a kormány – jelentette ki lapunknak Balogh Zoltán, a Védett Szervezetek Országos Szövetségének (VSZOSZ) elnöke. Az érdekvédelmi szakember arra alapozta véleményét, hogy az új szabályozás szerint a jelenleg folyósított állami támogatásnak kevesebb mint felét juttatja majd a foglalkoztatóknak.
A kormány elsősorban a viszszaélések megakadályozásával, másodsorban uniós jogharmonizációs kényszerekkel indokolta a két kormányrendelet megalkotását. Az egyik az akkreditációról szól, amely olyan eljárás, amelyben a foglalkoztatási rehabilitációs tevékenységet az állam elismeri. Az akkreditáció nem kötelező, de támogatást csak az a munkáltató kaphat, aki akkreditálja magát. A foglalkoztatási támogatások szabályai is megváltoznak. A rendszer főbb elemei közé tartozik a bértámogatás, amely a megváltozott munkaképességből fakadó alacsonyabb termelékenység ellensúlyozására szolgál; második elem a költségek ellentételezése; a harmadik elem teljesen új: a közhasznú szervezetek és önkormányzatok is részesülhetnek költségtámogatásból, ha olyan emberek foglalkoztatására vállalnak kötelezettséget, akiknek a nyílt munkaerőpiacon nincs reális esélyük az elhelyezkedésre.
Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai miniszter lapunk kérdésére elmondta, hogy az új szabályozás életbelépése után összességében nem csökken az állami támogatás. Más véleményen van az ellenzék és az érdekvédelmi szervezetek. A Fidesz szakpolitikusa, Soltész Miklós üdvözölte, hogy az új szabályozás csak átmeneti időszak után lép életbe, valamint azt is, hogy lehetővé teszi például az önkormányzatoknak is, hogy megváltozott képességű munkatársaik foglalkoztatásához igénybe vegyék az állami dotációt. De attól tart, hogy a jelenleg rendelkezésre álló pénz nem tudja finanszírozni, ha mondjuk kétezer önkormányzat igénybe veszi ezt a lehetőséget.
Urbán Szabó Béla, a Mozgássérültek Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesületének elnöke szerint a szabályozás – az akkreditációs eljárás szigorú megkötéseivel – nem segíti az integrációs folyamatokat, azaz új munkavállalók munkához jutását. Balogh Zoltán VSZOSZ-elnök azt tartja a kormánnyal folytatott tárgyalások legnagyobb eredményének, hogy sikerült elérniük: a jelenlegi és az új szabályozás 2007. június 30-ig párhuzamosan fut, s a ma is működő védett szervezetek választhatnak, melyik szabályt alkalmazzák. Ez az új rendelkezések próbája is – fejtegette a szakember –, mert ha a munkáltatók többsége nem tér át, az az új szabályozás életképességét teszi kétségessé.



Külföldön csökken a munkanélküliség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.