Csaknem ezer katonatiszt nem rendelkezik önálló lakással a szolgálati helye szerinti településen azok közül az igénylők közül, akiknek a jogszabályok szerint lakhelyet kellene biztosítania a Honvédelmi Minisztériumnak (HM) – tudta meg lapunk. A 2004. december 31-i adatok alapján országos szinten mintegy 950 fő hivatásos és három fő szerződéses tisztet tartottak nyilván a Magyar Honvédség lakásügyi szervei úgynevezett első kategóriás, azaz a szolgálati helyük szerinti településen, illetve annak lakásgazdálkodási körzetében önálló lakással nem rendelkező igénylőként.
Bocskai István, a HM szóvivője ugyanakkor elmondta: ez nem azt jelenti, hogy ezek a tisztek az ország egyetlen településén sem rendelkeznek lakással. Az első kategóriás lakásigénylők között ugyanis vannak olyan személyek, akik korábbi szolgálati helyükön kedvezményesen megvásárolhatták a bérlakásukat, illetve munkáltatói kölcsön igénybevételével építettek vagy vásároltak saját tulajdonú lakást. Elképzelhető azonban, hogy a laktanyabezárások miatt ezeknek a tiszteknek is a lakásuktól távol kell szolgálniuk. A katonák lakásproblémáival az Állami Számvevőszék jelentése is részletesen foglalkozott. Az ellenőrző szervezet megállapította, hogy a 2001 és 2004 közötti időszakban hiába növelték a HM lakásvásárlásra és -építésre tervezett forrásait, az állandó helyőrségváltásoknak és a jogszabály alapján eladott lakóingatlanok kiáramlásának köszönhetően nem tudtak javítani az ellátottsági mutatókon.
Információink szerint az átalakítások (például a nyíregyházi, a szentkirályszabadjai és a tapolcai laktanyák bezárása, az állomány áttelepítése) hatására a lakásellátottság csökkent, különösen súlyos a helyzet Budapesten, ahol meghaladja az ötven százalékot.
A személyi állomány lakhatásának megoldására a tárca kénytelen volt kidolgozni egy többpólusú, természetbeni és pénzbeli lakhatási támogatásokon alapuló támogatási rendszert. A HM-nél a tisztek igényelhetnek lakás célú munkáltatói kölcsönt és némi vissza nem térítendő juttatást is, ha arra kényszerülnek, hogy új helyőrségnél szolgáljanak. Az egyedülálló tiszteknek ugyanakkor szállón, a kiscsaládosoknak pedig családi garzonokban is szálláslehetőséget adnak.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő