Életet lehelnének a tönkretett patakba

Példás kezdeményezést indított útjára két hazai ökológus: Vida Antal és Szendrői Júlia szeretné elérni a Fejér megyei Szent László-víz rehabilitációját. A több mint hatvan kilométeres patak az oktalan folyószabályozás áldozata lett a hetvenes–nyolcvanas években. Ártéri vizes élőhelyei tönkrementek, gazdag állat- és növényvilága javarészt elpusztult.

2005. 08. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utolsó, 1970–1988 közötti beavatkozások a többi hazai vízrendezéshez hasonlóan vízügyi, árvízvédelmi elvek alapján történtek, ám a természetes vízi és ártéri élővilág igényeit nem vették figyelembe. A Szent László-víz ma többnyire szabályozott mederben folyik, mellékágait megszüntették, az ártéri élőhelyeket a mezőgazdasági termelés céljából minimálisra szorították, a kanyargós szakaszokat átvágták – hívta fel a figyelmet a patak sorsáról szóló, októberre tervezett konferenciát meglapozó tanulmányban Vida Antal halbiológus és Szendrői Júlia ökológus. A 250 négyzetkilométernyi vízgyűjtő területű folyócska a környékbeli bányászat áldozata lett: a Szent László-víz feladata volt ugyanis a kitermelt nagy mennyiségű karsztvíz levezetése a Dunába. Ezért a vízügy úgy gondolta, szükséges a szabályozás, a gátak, zsilipek kiépítése. Csakhogy mindezek következtében a patak menti vízi élőhelyek állapota leromlott, drasztikusan csökkent az itteni élővilág sokszínűsége – mutattak rá a kutatók, akik állításaikat helyszíni vizsgálatokra alapozták. – Néhány apró, elszórt, mozaikos foltban azonban fennmaradtak az eredeti élőhelyek jellemző társulásai – írták. Ez a tény pedig alapot adhat az eredeti állapot helyreállítására. Innen ugyanis „utánpótlást” nyerhet a gátak megnyitásával,
a mederszűkítések elbontásával helyreállított völgy.
Európában már több évtizedes hagyománya van az ökológiai szemszögből igen értékes vizes élőhelyek újjáélesztésének, s a példa az utóbbi időkben ragadósnak mutatkozott: hazánkban is egyre születnek a patakrehabilitációs tervek. A Szent László-víz helyreállításához persze komoly kormányzati vagy uniós forrásra lenne szükség, de – mint az ötletgazdák kiemelték – joggal számíthatnak a segítségre, hiszen az elképzelés összhangban áll az Európai Unió úgynevezett víz keretirányelvének célkitűzéseivel. A támogatás mellett szóló érv az is, hogy a vízfolyás revitalizálásával jelentősen nőne a terület esztétikai és természetei értéke, amely a Velencei-tó–Vértes kiemelt üdülőkörzetbe tartozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.