Összeférhetetlenség és kartellgyanú, továbbá a közbeszerzési törvény egyes paragrafusainak megsértése is felmerült az egységes digitális rádiótávközlő rendszer (EDR) közbeszerzési eljárásánál – írtuk meg korábban egy jogi állásfoglalás alapján. A kancellária által kiírt tenderre ugyanis három konzorcium jelentkezett, vállalva, hogy legalább tíz éven keresztül korszerű Tetra-rádiószolgáltatást nyújt nyolc készenléti és rendvédelmi egységnek, felváltva a mostani mobiltelefonokat és URH-rádiókat. Csakhogy mindhárom jelentkező, a Magyar Telecom és a T-Mobile, a Magyar Villamos Művek és a SAAB Contracting AB, valamint az Antenna Hungária és a Siemens társulása ugyanazt az alvállalkozót, a finn Nokiát jelölte meg mint a technológia és a berendezések leszállítóját. A közbeszerzési kiírásban közzétett, az elbírálást befolyásoló súlypontokból kiderül, hogy a technológia leszállítása a legfontosabb eleme a fejlesztésnek. A pályázók két hete tették meg ajánlatukat, ezt követően fordult több hatósághoz kifogásaival egy egyelőre neve mellőzését kérő magánszemély.
A lapunk birtokában lévő, a Gazdasági Versenyhivatalhoz címzett beadvány szerzője megfogalmazta: az a tény, hogy minden ajánlattevő ugyanazt az alvállalkozót jelölte meg, s az általa leszállított áru értéke önmagában is meghaladja a közbeszerzési értékhatárokat, sérti a közbeszerzési törvény rendelkezését arról, hogy a tisztességes versenynek az eljárás során érvényesülnie kell.
*
Ez a tény egyben kartellgyanúra ad okot, hiszen nem életszerű, hogy az elvben egymással versenyző ajánlattevők ugyanazt a beszállítót jelölték meg – olvasható a dokumentumban. A bejelentő szerint okkal feltételezhető, hogy az ajánlattevők, illetve közös alvállalkozójuk, a Nokia összejátszott, ezáltal törvénytelenséget követett el. A magánszemély hasonló okokra hivatkozva kért jogorvoslatot Berényi Lajostól, a Közbeszerzések Tanácsának elnökétől is, külön kiemelve, hogy a közbeszerzési törvény előírja az ajánlatkérőnek a verseny tisztaságának biztosítását, ez pedig csak akkor valósulhat meg, ha a pályázók között valódi verseny van. A beadványok szerzője Lenkovics Barnabást, az állampolgári jogok országgyűlési biztosát azért kereste fel, mert a Közbeszerzések Tanácsának tagjaként neki is lehetősége van eljárást indítani az EDR-tender körüli visszásságok miatt.
Minderről Berényi Lajos, a Közbeszerzések Tanácsának elnöke lapunknak korábban azt mondta: ha a beszerzésnél felmerül a verseny hiánya, akkor kartellgyanú miatt a kiíró közintézménynek a versenyhivatalhoz kell fordulnia.
Pesti István, az EDR-tender kormánybiztosa kérdéseinkre nemrég azt válaszolta: a Közbeszerzések Tanácsa és a Közbeszerzési Döntőbizottság jogosult az eljárás törvényességének vizsgálatára. Kiemelte: mindenki előtt nyitva volt a lehetőség, hogy jelentkezzen a tenderre, de az egyes piaci szereplők döntését „semmilyen módon nem lehetséges befolyásolni vagy indíttatásukat a közbeszerzési eljárásban ösztönözni”. A kétes helyzet a kormányzat felelősségét is felveti, hiszen a kancellária elvetette az Orbán-kabinet elképzelését, amely a technológia gyártóit szerette volna versenyeztetni. Ehelyett úgy döntött, hogy a szolgáltatót választja ki. Ha az eredeti elképzelést valósítják meg, nem fordulhatott volna elő, hogy minden pályázó ugyanazt a beszállítót jelöli meg.
Megérkezett a konvoj az ország karácsonyfájáért – videó