Új elektronikai berendezés eladásakor a boltoknak vissza kell venniük a vevő régi készülékét. Az új rendszer az elektronikai hulladékokról szóló európai uniós jogszabállyal függ össze. Az EU ugyanis minden tagállam számára előírja, hogy 2009-ig évente lakosonként legalább 4 kilogramm e-hulladékot gyűjtsenek be és annak 50–80 százalékát termékfajtától függően hasznosítsák újra.
Meglepődött az az ügyfélszolgálatos hölgy az egyik nagy elektronikai áruházban, amikor arról érdeklődtünk nála, átveszik-e a régi tévét, ha újat vásárolunk. A szakképzett eladó azonban már hallott az új szabályról. Végül világosodott a kép: ha vásároltam, a számlára ráütik a pecsétet, hogy a régi készülék elszállítandó. Az általunk inkognitóban megkérdezett elektronikai szaküzletek eladói több-kevesebb pontossággal, de értesültek róla, hogy mától hatályos az Európai Unió minden tagországában bevezetett hasznosítási rendelkezés. Az ügyfélszolgálatokon ugyan előfordult, hogy összekeverték az e-hulladék kezelését a csereakcióval, de a boltokban már felkészültek a régi készülék begyűjtésére és továbbítására.
A vásárló szempontjából az a lényeg, hogy a megvásárolt nagyméretű készüléket a kereskedő házhoz szállítja, és az ugyanolyan rendeltetésű háztartási gépet elviszik. A szállító ez utóbbiért nem kérhet pénzt, és mérlegelési lehetősége csupán annyi, hogy hűtőszekrény helyett nem fogadhat el mosógépet. Nem tehet különbséget azonban például a televíziókészülék mérete, állapota, kora tekintetében: darab – darab. A családoknak elsősorban nagyméretű és súlyos háztartási gépek tárolása, elszállítása okoz gondot, ha már a használhatatlanná váltak. De az otthonokban emellett szép csendesen gyűlnek a használaton kívüli vagy elavult rádiók, magnók, lámpák, mobiltelefonok, számítógép-alkatrészek, amelyeket a tulajdonosok sajnálnak a szemétbe dobni, mondván, valamire jók lesznek még. A mától hatályos rendelkezés szerint bármilyen elektronikai eszközt köteles befogadni a forgalmazó. A kisméretű háztartási gépeket, világítástechnikai eszközöket vagy elektronikai alkatrészeket a vásárlás helyén veszik be. Az az elv érvényesül, hogy hajszárítóért hajszárítót, merevlemezért merevlemezt fogadnak el.
*****
Százezer tonna e-szemét évente. A kereskedelem gyűjtő tevékenysége mögött a kiépült hasznosító rendszer áll. A begyűjtött hulladékot bontóüzemekbe szállítják, ahol a használható anyagokat és alkatrészeket kiveszik belőlük. A hazai bontókapacitás egy év alatt 16-18 ezer tonna elektronikai hulladék hasznosítására elegendő. Egy évben hozzávetőleg százezer tonna elektronikai hulladék keletkezik.
Magyar Péter most Bicskén üvöltözött az emberekkel - videó