Igaz-e, hogy az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) felosztásáról a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM), az Oktatási Minisztérium (OM) és a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) között koalíciós tárgyalások folytak? – tette fel a kérdést a parlament informatikai bizottságának legutóbbi ülésén Pettkó András MDF-es honatya. Akkor nem kapott feleletet Kovács Kálmán szakminisztertől, hiszen az – szokása szerint – el sem ment, hogy válaszoljon az Állami Számvevőszék jelentése nyomán felmerült kellemetlen kérdésekre. Pártelnökének, Kuncze Gábornak a nyilvánosság előtt tett óvatos elhatárolódása után megerősödtek a találgatások az informatikai tárca ciklus közbeni „szétszereléséről”. Pettkó András szerint azonban nem a megszüntetés a megoldás, hanem többletjogosítványokkal és egy alkalmas miniszterrel kellene megerősíteni az informatika kormányzati irányítását. Éppen az a probléma – fejtegette az ellenzéki politikus –, hogy fennmaradtak a párhuzamosságok, például a MeH által kezelt informatikai infrastruktúrák tekintetében. Az pedig egyenesen komikus – vélekedett Pettkó –, hogy a miniszter büszkesége, az e-Magyarország program több mint ötszáz pontja nem rendelkezik internet-hozzáféréssel.
A választási ciklus végéig már nem látják esélyét jelentősebb változásnak a nagyobbik ellenzéki párt informatikai szakértői. Bár nem vitás, hogy Kovács Kálmán „virtuális miniszter”, aki csak protokolláris tevékenységet folytat, pártbeli tisztsége és kapcsolatai következtében azonban valószínűtlen, hogy elmozdítanák. Ám úgy tűnik, hogy kommunikációs szempontból kezd kényelmetlenné válni az ÁSZ által erőteljesen bírált tárcavezető, ennek következménye a nyilvános feddés és az egyedi döntések közzététele.
A nemrég nyilvánosságra hozott „az Állami Számvevőszék jelentésében hivatkozott, egyedi döntésekkel odaítélt támogatások 2002–2003–2004” elnevezésű minisztériumi lista nemcsak védekezésként szolgál, de egyfajta válaszcsapás is a számvevőszék felé – állítja informátorunk.
Az informatikai ügyekben tájékozott szemlélő árulkodó tételeket fedezhet fel a miniszteri akarattal kiosztott pénzek között. Ilyen többek között az Antenna Hungária Rt.-nek juttatott félmilliárd forintos támogatás, amely a földfelszíni digitális televíziós műsorszórás budapesti kísérleti rendszerének továbbfejlesztése és üzemszerű működésének előkészítésére szolgált.
Drámai részletek: sokkal alattomosabban támad az infarktus, mint gondolnánk