Hétfőig adhat ajánlatot a készenléti és rendvédelmi szervezeteknek szánt EDR kiépítésére és működtetésére három, korábban a tárgyalásos közbeszerzési eljáráson lehetőséget nyert konzorcium: a Magyar Telecom és a
T-Mobile, a Magyar Villamos Művek (MVM) és a SAAB Contracting AB, valamint az Antenna Hungária (AH) és a Siemens társulása. A vonatkozó kormányrendelet szerint a pályázat tárgya szolgáltatásvásárlás, azaz a győztes konzorcium tíz évig piaci alapon, díj ellenében biztosíthatja majd nyolc készenléti és rendvédelmi egység kommunikációját. Az előzetes becslés szerint ez évente 2-5 milliárd forinttal terheli meg az államkasszát. A szerződést a tervek szerint októberben írja alá a győztes szolgáltatóval Kiss Péter kancelláriaminiszter. Kérdésessé teszi azonban az egyik konzorciumi tag részvételének jogszerűségét, hogy leányvállalata szerepet vállalt a pályázati előkészítésben is.
*
A pályázati kiírás kidolgozását egy tárcaközi munkacsoport irányította, ebben a szakaszban pedig 2003. október 15-től feladatot vállalt az ERBE Energetikai Mérnökiroda Kft. is. Az ERBE tulajdonosa az MVM Rt., amely részt venne az EDR megvalósításában. A közbeszerzési törvény ugyanakkor tiltja, hogy egy, az eljárás előkészítésében szereplő vállalkozás később induljon a megbízásért is.
Lapunk megkereste Pesti Istvánt, az EDR-rendszer kifejlesztéséért felelős kormánybiztost, aki elismerte: az ERBE Kft. által végzett előkészítő munkák közül az Informatikai és Hírközlési Minisztérium elfogadott egy, az EDR-rendszerekkel kapcsolatos nemzetközi összehasonlító tanulmányt, valamint egy működtetési modellt. – A mérnökiroda által kidolgozott részvételi és ajánlati dokumentációkat a tárcaközi bizottság már elutasította, majd a szerződést a felek 2004. április 8-án közös megegyezéssel felbontották. A vállalkozás a jelenleg zajló közbeszerzés előkészítésében tehát nem vett részt – ismertette álláspontját Pesti. Véleménye szerint így nem áll fenn összeférhetetlenség az ügyben. Hozzátette: jogi szakvéleményt is készítettek a kérdésben, ami alapján a közbeszerzési törvénnyel akkor lenne ellentétes a mostani eljárás, ha maga az ERBE Kft. pályázna az EDR-re.
Korábban megírtuk, hogy kartellgyanú is felmerül a megrendelésnél, amiért mindhárom ajánlattételi lehetőséget kapott konzorcium ugyanazt a technológiai beszállítót, a finn Nokiát választotta ki. – Ha a három ajánlattevő egymással vagy az alvállalkozóval egyeztetve jelölte meg ugyanazt az alvállalkozót, megsértették a versenytörvény kartellt tiltó rendelkezéseit – olvasható abban az állásfoglalásban, amelyet a közbeszerzési ügyekre is specializálódott jogászokat foglalkoztató Trinn Ügyvédi Iroda készített el lapunk kérésére. – Az új közbeszerzési törvény alapján egyértelmű, hogy az ajánlattevőknek versenyezniük kell egymással. Ha az ajánlattevők mind ugyanazon alvállalkozás bevonásával kívánnak teljesíteni, és ez az alvállalkozó tényleges részesedése a beszerezni kívánt szolgáltatás értékének jelentős részét teszi ki, akkor már nem beszélhetünk versenyről, ezáltal sérülhet a törvény alapvető célja – mutatott rá az ügyvédi iroda levele. Minderről Berényi Lajos, a Közbeszerzések Tanácsának elnöke elmondta: ha a beszerzésnél felmerül a verseny hiánya, akkor kartellgyanú miatt a kiíró közintézménynek a versenyhivatalhoz kell fordulnia.
Pesti István kormánybiztos korábbi kérdéseinkre azt válaszolta: a Közbeszerzések Tanácsa és a Közbeszerzési Döntőbizottság jogosult az eljárás törvényességének vizsgálatára. Kiemelte: mindenki előtt nyitva volt a lehetőség, hogy jelentkezzen a tenderre, de az egyes piaci szereplők döntését „semmilyen módon nem lehetséges befolyásolni vagy indíttatásukat a közbeszerzési eljárásban ösztönözni.”
A kétes helyzet a kormányzat felelősségét is felveti, hiszen a kancellária elvetette az Orbán-kabinet elképzelését, amely a technológia gyártóit szerette volna versenyeztetni. Ehelyett úgy döntött, hogy a magántőke és az állam együttműködését fedő PPP-rendszerben a szolgáltatót választja ki a közbeszerzésen. Ha az eredeti elképzelés szerint írják ki a pályázatot, nem fordulhatott volna elő, hogy mindegyik konzorcium ugyanazt a gyártót választja ki.
Megérkezett a konvoj az ország karácsonyfájáért – videó