Nem marad internetkapcsolat nélkül az az ötven felhasználó, akivel szerződést bontott a T-Online: az Externet jelezte, kész befogadni azokat az előfizetőket, akik az átlagos négy–nyolc gigabájtnyi napi forgalom helyett 170–540-es értékeket értek el előző szolgáltatójuk mérései szerint. (Ez a mennyiség naponta huszonöt film vagy több ezer zenei fájl letöltését jelenti.) Az Externet ráadásul azt is felajánlotta, hogy ezen ötven ügyfél egy hónapig ingyen hódolhat mozi- vagy zenei szenvedélyének. De hogyan lehetséges, hogy az Externet megengedheti magának azt, ami a piacvezető cégóriást megrengeti?
Várkonyi Ádám, az Externet marketingvezetője kérdésünkre elmondta: a titok nyitja az, hogy cégük átalánydíjas szerződést kötött a nagykereskedő T-Commal, míg a T-Online forgalomarányosan fizet. A cég kommunikációs vezetője, Lenhardt Anita ezt azzal magyarázta, hogy alacsonyabb árakkal kívántak megjelenni a piacon. A T-Online ajánlatait a tömeges igények kiszolgálására alapozták, és az árakat is eszerint állapították meg. Néhány tucatnyi ügyfél azonban sokmilliós veszteséget okozott havonta a vállalatnak. Emellett lényeges körülmény, hogy a rendelkezésre álló sávszélesség jelentős részét, csaknem a 90 százalékát az extrém letöltők használták ki, így az ügyfelek többségének csupán a sávszélesség tíz százaléka maradt.
A T-Online egyoldalú lépése általános tiltakozást váltott ki a szakmában és a felhasználói érdekképviseletek soraiban. Egyes internetszolgáltatók elismerik, hogy a felmondás jogilag támadhatatlan, de etikailag kifogásolható. A Netért Egyesület és több más civil szervezet nyílt levélben fordult a piacot felügyelő hatóságokhoz. Álláspontjuk szerint a T-Online lépése fenyegeti a jogbiztonságot, mert az előfizetői szerződés nem tartalmaz megkötést a túlzott használat tekintetében. Különösen azt nehezményezik, hogy a szerződés felmondását nem előzte meg figyelmeztetés. Az érdekvédők attól tartanak, hogy ha a legnagyobb szolgáltató következmények nélkül felmondhat bármely ügyfelének, ennek kiszámíthatatlan következményei lehetnek. Kóczán Péter érdek-képviseleti vezető kérdésünkre elmondta, hogy a T-Online találkozót ajánlott szervezetüknek. Ezen javasolni fogják, hogy külföldi példákhoz hasonlóan vezessenek be egy olyan kategóriát, amely csak azoknak ad „korlátlan” felhasználást, akik átlagos mennyiséget forgalmaznak. A felső határt azonban meghúzzák, és ezt szerződésben rögzítik: így senkit nem ér meglepetés. Az ötven eltanácsolt ügyfél nevében Kóczán elmondta: túlnyomó többségük semmi „extrém” dolgot nem csinált, a technika adta lehetőséggel élve multimédiás tartalmakat töltöttek le, például on-line tévéműsort néztek.
*****
Hétmillió dolláros kártérítés. Egy nagy tételekben dolgozó levélszemét-postázó vállalkozás és biztosítója hétmillió dolláros kártérítés fizetésében egyezett meg a Microsofttal a polgári peres eljárás elkerülése céljából. Az egyezmény jelenleg egy Colorado állambeli szövetségi bíró előtt vár jóváhagyásra. Ha elfogadja, elhárul a jogi eljárás veszélye, és az OptInRealBig.com megmenekül a fenyegető csődtől. A világ legnagyobb programgyártója, a Microsoft 2003 végén nyújtotta be keresetét az OptIn ellen Washington államban. Akkoriban a Spamhaus Project fogyasztóvédelmi szervezet a legnagyobb ismert levélszemétküldők között tartotta számon az ebből a célból vezetett „Register of Known Spam Operators” feketelistán. A megállapodás értelmében az OptIn hétmillió dollárt fizet a Microsoftnak, és a továbbiakban nem küld kéretlen e-mail üzeneteket a címzett engedélye nélkül – jelentette az MTI.
Csökken a profit. Gyengült az adózott eredmény szintjén a T-Online – a Deutsche Telekom internetszolgáltatója – a 2005. év második negyedévében is. A német cég interneten is publikált jelentése alapján az első fél évben az adózott eredmény összesen 105,9 millió euró volt. Ez pedig csaknem 35 százalékkal kevesebb a tavalyi első félévi adatnál. A hivatalos magyarázat szerint az eredményt a piaci terjeszkedés és a piacmegdolgozás-ügyfélszerzés kiadásai rontották le. Tegnap a cég képviselete ismét közölte: egész évre 285 millió eurós pénzforgalmi többlettel és 2,1 milliárd eurós bevétellel számolnak. (Sz. Cs.)